MuskogeePhoenix.com, Muskogee, OK

March 16, 2013

Museum art show winners named


— Winners of the Five Civilized Tribes Museum’s 2013 Student Art Show were announced recently during an awards reception. Friends and family gathered in the museum’s art gallery to hear the results of the judging of 117 pieces of art.

The Student Art Show featured art by students seventh through 12th grades with tribal heritage. This year’s show represented 89 artists from 15 area schools. Awards were given for each grade in three categories.

The show will be on display through March 27 at the museum, 1101 Honor Heights Drive. Hours are 10 a.m .to 5 p.m. Monday through Friday and 10 a.m. to 2 p.m. Saturday.

The following artists received awards for their work:

• Best of Show — “UKU (Chief)” by Talon Kingfisher, Salina High School, 12th grade.

• The Frances Rosser Brown Award Cultural Award — “Snake Boy” by Ian McAlpin, Tahlequah High School, 12th grade.

• The Willard Stone Memorial Sculpture Award — “YO-NA (Bear)” by Lisan Tiger Blair, Sequoyah High School, 11th grade.



Painting and Drawing

• Grade 12 — First, “Kalona Ayeliskir-Raven Mocker” by Talon Kingfisher, Salina High School; second, “Ossi” by Jacee Blankenship, Vanoss High School; third, “The Wolf You Feed Inside” by Talon Kingfisher, Salina High School; honorable mention, “Clash of Legends” by Ian McAlpin, Tahlequah High School.

• Grade 11 — First, “Self Portrait” by Ashley Hampton, Grove High School.

• Grade 10 — First, “Golden Pond” by Macy Hair, Memorial High School, Tulsa; second, “Morning Tears” by Macy Hair.

• Grade 9 — First, “Past and Present” by Katie Bolin, Vinita High School; second, “Seeing, Above” by Ashley Jackson, Grove High School; honorable mention, “Intricate Unity” by Mckalee Steen, Grove High School.

• Grade 8 — First, “Possum’s Tail-A Cherokee Legend” by Autumn Thompson, Maryetta School; second, “Mother’s Song” by Emma Leigh Elrod, Sequoyah High School; third, “Wolf Clan” by Autumn Thompson, Maryetta School.

• Grade 7 — First, “Making Kanuche” by Courtney Holiman, Maryetta School; second, “Cherokee Masks” by Tavor Hammer, Maryetta School; third, “Midnight Killer” by Megan Guthrie, Sulphur Middle School.



Cultural Arts

• Grade 12 — First, “Tiny Tot” by Foster Hackworth, Sequoyah High School.

• Grade 11 — First, “Double Wall Basket” by Darian Fourkiller, Sequoyah High School; honorable mention, “Svmpvce” by Cory Tiger, Glenpool School.

• Grade 10 — First, “Cherokee Double Wall” by Macy Hair, Memorial High School, Tulsa.

• Grade 9 — First, “Estelepikv” by Amber Looney, Glenpool School; second, “Svmpv” by Amber Looney, Glenpool School; third, “Fuco” by Elizabeth Lund, Glenpool School.

• Grade 8 — First, “Beaded Bracelet” by Malcolm Rodriguez, Wagoner Middle School; second, “Corn Bead Necklace” by Emily Deckard, Cherokee Immersion Charter School; honorable mention, “Pink Double Wall Basket” by Jessalyn McCarter, Cherokee Immersion Charter School; honorable mention, “Avenged Seven Fold” by Tatum Hammons, Wagoner Middle School.

• Grade 7 — First, “Small Double Wall Basket” by Alayna Harkreader, Cherokee Immersion Charter School; second, “Beaded Lanyard” by Cora Screechowl, Wagoner Middle School; third, “Corn Bead Necklace” by Maggie Sourjohn, Cherokee Immersin Charter School; honorable mentions, “Corn Bead Necklace” by Alayna Harkreader, “Mini Basket” by Noah Enlow, Cherokee Immersion Charter School; and “Dream Catcher” by C. J. York, Sulphur Middle School.



Sculptures

• Grade 12 — First, “Bearing My Soul” by Schautzie Jefferies, Grove High School.

• Grade 11 — First, Yo-Na, second, “Storyteller, third, “Pack Leader all” by Lisan Blair Tiger, Sequoyah High School.

• Grade 10 — First, “Pathfinder” by Triston Hoskin, Vinita High School; second, “Hickory Bow” by Jacob Looney, Glenpool School.

• Grade 8 — First, “Buffalo Cane” by Lucretia Jefferson, Sulphur Middle School; second, “Phoyochisba (Corn Women)” by Sage Love, Cushing Middle School.

• Grade 7 — honorable mention, “Dart Blow Gun” by Easton Snow, Sulphur Middle School.

Participating schools included Cherokee Immersion Charter School; Cleveland Middle School; Cushing Middle School; Glenpool School; Grove High School; Maryetta, Memorial High School, Tulsa; Slaina High School; Sequoyah High School; Stigler High School; Sulphur Middle School; Tahlequah High School; Vanoss Public School; Vinita High School and Wagoner Middle School.

Judges for this year’s show were May Beth Nelson and Roy Boney Jr. Both are award winning Cherokee artists with strong cultural backgrounds, according to a media release.

Sponsors this year are Martha Griffin and the Kirschner Trust.

Information: (918) 683-1701 or fivetribes.org.