MuskogeePhoenix.com, Muskogee, OK

August 27, 2013

‘Around the town run’ great success

By Gary Perkins
Chanber Notes

— What a great turnout to our 17th annual and “First Ever” through town 5K with an added 10K Run.

With much thanks to the participation of the Cherokee Nation Wings Program, we had 843 paid entries for this year's event, that will undoubtedly be forever dubbed the “Annual Around Town Fort Gibson Run.”

Although warm, the weather was great and everything got off to a fast start at the scheduled 7:30 a.m. start time. All the runners, including the 10K’ers, 5K’ers, and One-Mile Fun Runners gathered in the soccer field area, northeast of the school administration building, to head down a course that would take them through many Fort Gibson neighborhoods, past the National Cemetery, alongside the Historic Site and old fort, and down both main Fort Gibson streets, including historic downtown.

The race ended in back of the school cafeteria, and all timing was based on special chips, that each 5K and 10K runners were given to place on their shoes.

The first to finish their race were the milers. Overall male mile winner was Ryan Girty, 28, of Tahlequah. He was closely followed by Sydney Murray, 16, of Fort Gibson.

They were awarded trophies, while all finishers of the Mile Fun Run, were given participation medals. Attention then focused on the longer runs, first being the 5K (3.1 miles). Overall male winner of the 5K was Daniel Mutai, 43, of Muskogee with a time of 17:11.

Overall, he was followed by Crawley Coleman, and Gerbrandt Kenyon. First overall for the female 5K’ers was Lindsay Chaffin, 17, of Tahlequah with a time of 23:21. She was followed, overall, by Hannah Young, and Faith Ketcher.

Overall 5K winners each received a trophy and medal.

Overall male 10K winning time went to Kevin Bugg, 53, of Claremore with a winning time of 42:44.

He was followed for the overall honors by Caleb Harlin and Clay Turner. Overall Female 10K winner was Suriyah Fish, 19, of Moodys with a time of 47:25.

She was followed very closely by her sister, Ezriyah Fish, for second place by only 3/10 of a second. Third overall was Lindsay McCarter. The overall winners, both male and female, also received trophies along with medals.

We want to thank all those that participated in our run, either as runners, or behind-the-scene with the logistics, street control, water stations and event signups.

We also want to especially thank the people of Fort Gibson for allowing us to interrupt their Saturday morning for a short period of time to put this event on.

Several homeowners put up water stations, and were out to cheer the runners on. Additional water stations were also provided by Frank and Carolyn Feldman, Cliff and Carman Garrett, the crew at Steve Clinkenbeard's Century 21, and Mark Seabolt and the folks at FBTCC.

Also, special thanks to Clint Vernon and his staff at the Fort Gibson Police Department for all their efforts in making sure the streets were blocked as necessary, and everyone was safe throughout the run.

Along with Chief Vernon, I especially want to thank Jesse Rigsby, Bryan Cantrell, and Brandon Combs for their individual efforts.

Thanks to Will Crawford and Harps Food Stores for the bananas and apples, Love Bottling for the water, SonBurst Graphics for the outstanding T-shirts, Jason Shelor and Trina Jackson and their crew at Cherokee Nation's Wings for their help and support.

Also thanks to Brian Hoover, Channing Wendt, and Julie Wendt, with TATUR Racing for their help with all the timing and logistics.

And, last, but far from least, the volunteers that came out early Saturday morning to give us a hand... I apologize if I miss anyone, but you know you are appreciated.

Special thanks to Kathy Perkins, who endured me for the past month, along with Cheryl Hill and Tonia Cooper, who helped with the packet preparation, T-shirt sorting, and all the last-minute details.

Lending a hand both Friday evening and Saturday morning, were: David Perkins, Cheryl and Steven Hill, Tonia Cooper, Kathy Perkins, Justin Young, David Perry, Mark and Sherry Young, Tim and Tracey Smith, Denise and Russell Bain, Steve Woods, Carol Milligan, Linda Carr, Lisa Walkingstick, Melody Stacey, Shannon Clark, Mark Seabolt and FBTCC crew, along with several students from Fort Gibson High. Again, if I missed anyone, I am so sorry, but please know your contribution was much appreciated.  

Special thanks to sponsors: Fort Gibson State Bank, Clinkenbeard Agency-Century 21, SonBurst Graphics, Perry Financial Services, Edward Jones Investments, Charlie's Chicken, Simple Simon's Pizza, TM Manufacturing/Ear Plug Super Store, Renfro Electric, Dr. Michael Nelson DDS, Fort Gibson Nursing Home, ServiceMaster Elite Cleaning and Restoration, Fort Gibson Chiropractic, Garrett Funeral Home, Old Depot Recycling, Tim & Kim Murphy, Harp's Food Store, Love Bottling, Muskogee Run Club, and of course, the Fort Gibson Chamber of Commerce.

10K, 5K run results

 

10K

MALE

Top 10 overall


1. Kevin Bugg, 53, Claremore, 42:44.

2. Caleb Harlin, 28, Muskogee, 42:53.

3. Clay Turner, 34, Eufaula, 44:04.

4. Gage Hyams, 19, Okay, 44:23.

5. Joe Hoffman, 57, Pryor, 44:37.

6. Darin Parks, 42, Fort Gibson, 44:54.

7. Jason Jessie, 35, Tahlequah, 45:29.

8. Dustin Ford, 43, Fort Gibson, 45:37.

9. Robert Ketcher, 23, Bunch, 45:41.

10. Matt Lee, 34, Tahlequah, 47:48.

Top three by age

1-8 — 1, Eli Hazen, 8, Fort Gibson, 1:28:44.

9-12 — 1, Isaac Price, 11, Westville, 51:53; 2, Xan Hazen, 12, Fort Gibson, 1:02:56.

13-15 — 1, Hayden Burt, 13, Fort Gibson, 49:15; 2, Jerry Logsdon, 13, Stilwell, 51:33; 3, Gatlin Brown, 13, Fort Gibson, 1:01:04.

16-19 — 1, Gage Hyams, 19, Okay, 44:23; 2, William Craig, 16, Hulbert, 49:13.

20-24 — 1, Robert Ketcher, 23, Bunch, 45:41; 2, Jonathan Himes, 22, Fort Gibson, 52:13.

25-29 — 1, Caleb Harlin, 28, Muskogee, 42:53; 2, David Ott, 28, Wagoner, 50:33; 3, Jake Pruitt, 26, Hulbert, 51:07.

30-34 — 1, Clay Turner, 34, Eufaula, 44:04; 2, Matt Lee, 34, Tahlequah, 47:48; 3, Isaac Barnoskie, 30, Vian, 48:44.

35-39 — 1, Jason Jessie, 35, Tahlequah, 45:29; 2, Josh Davis, 35, Stilwell, 56:02; 3, Mike Frazier, 38, Tulsa, 57:45.

40-44 — 1, Darin Parks, 42, Fort Gibson, 44:54; 2, Dustin Ford, 43, Fort Gibson, 45:37; 3, Tobby Jackson, 43, Fort Gibson, 48:44.

45-49 — 1, Travis Owens, 49, Tahlequah, 48:09; 2, Robert Perkins, 48, Muskogee, 48:12; 3, Michael Marks, 48, Wagoner, 51:18.

50-54 — 1, Kevin Bugg, 53, Claremore, 42:44; 2, Kenneth Holmes, 52, Stilwell, 52:51; 3, Mel Post, 52, Muskogee, 53:50.

55-59 — 1, Joe Hoffman, 57, Pryor, 44:37; 2, Jack Hatzenbuehler, 56, Spavinaw, 48:52; 3, Diego Humphrey, 57, Muskogee, 52:45.

60-64 — 1, Harley Disheroon, 63, Hulbert, 52:01; 2, Henry Wright, 61, Tahlequah, 1:18:47.

65-69 — 1, Ronald Mayes, 67, Tulsa, 1:24:38.

70-74 — 1, Andy Hogan, 73, Claremore, 54:06; 2, Jim Madison, 70, Muskogee, 1:09:36.



FEMALE

Top 10 overall


1. Suriyah Fish, 19, Moodys, 47:25.

2. Ezriyah Fish, 22, Moodys, 47:28.

3. Lindsay McCarter, 37, Tahlequah, 48:24.

4. Pauline Marks, 47, Wagoner, 48:29.

5. Arael Young, 17, Tahlequah, 48:44.

6. Kayla Bell, 23, Fort Gibson, 49:17.

7. Lisa West, 46, Tahlequah, 53:02.

8. Ruby Austin, 31, Fort Gibson, 53:30.

9. Grace Young, 15, Tahlequah, 53:33.

10. Shelly Joice, 34, Tahlequah, 54:09.

Top three by age

9-12 — 1, Dj Andreassen, 12. Stilwell, 1:05:24; 2, Nellie Yazzie, 9, Tahlequah, 1:15:47.

13-15 — 1, Grace Young, 15, Tahlequah, 53:33; 2, Adriana Mooney, 13, Adair , 1:04:52.

16-19 — 1, Suriyah Fish, 19, Moodys, 47:25 39; 2, Arael Young, 17, Tahlequah, 48:44; 3, Marcy McKay, 19, Claremore, 1:13:42.

20-24 — 1, Ezriyah Fish, 22, Moodys, 47:28; 2, Kayla Bell, 23, Fort Gibson, 49:17; 3, Susan Phares, 22, Fort Gibson, 58:09.

25-29 — 1, Claudia Vaquera, 27, Tahlequah, 56:56; 2, Lacey Wallace, 25, Sallisaw, 59:18; 3, Melissa Watson, 25, Sallisaw, 1:01:40.

30-34 — 1, Ruby Austin, 31, Fort Gibson, 53:30; 2, Shelly Joice, 34, Tahlequah, 54:09; 3, Amanda Cothern, 34, Tulsa, 56:08.

35-39 — 1, Lindsay McCarter, 37, Tahlequah, 48:24; 2, Samantha Campbell, 35, Stilwell, 54:43; 3, Mae Beth Price, 35, Westville, 1:00:37.

40-44 — 1, Rebecca Leclair, 41, Muskogee, 54:37; 2, Liz Glover, 44, Fort Gibson, 58:40; 3, Alicia Rodgers, 42, Muskogee, 1:00:44.

 45-49 — 1, Pauline Marks, 47, Wagoner, 48:29; 2, Lisa West, 46, Tahlequah, 53:02; 3, Jill Garner, 47, Tahlequah, 56:32.

50-54 — 1, Cindy Robison, 54, Claremore, 58:47; 2, Dana Nickens, 50, Westville, 59:56; 3, Rebel Nelson, 50, Park Hilll, 1:04:58.

55-59 — 1, Diane D’Souza, 58, Tulsa, 1:03:17; 2, Hope Baluh, 55, Tahlequah, 1:15:19.

60-64 — 1, Carla Grace, 62, Oktaha, 1:40:50.



5K

MALE

Top 10 overall


1. Daniel Mutai, 43, Muskogee, 17:11.

2. Coleman Crawley, 17, Fort Gibson, 18:25.

3. Kenyon Gerbrandt, 40, Broken Arrow, 18:58.

4. Chris Carrigan, 27, Salina, 20:03.

5. Jeffery Hyams, 45, Okay, 20:33.

6. Danny Tanner, 42, Jay, 20:43.

7. Robert T Tehee, 24, Tahlequah, 21:25.

8. Scott Garrett, 15, Fort Gibson, 21:48.

9. Todahyah Fish, 17, Moodys, 21:49.

10. Shawn West, 51, Tahlequah, 21:54.

 Top three by age

1-8, — 1, Brody Young 7, Tahlequah, 25:28; 2, Alexander Shieldnight, 7, Gore, 34:23; 3, Blade, 7, Fort Gibson, 35:33.

9-12 — 1, Cody Jeanes, 12, Tahlequah, 22:00; 2, Joshua Burris, 12, Fort Gibson, 27:32; 3, Andrew Storrs, 11, Fort Gibson, 27:52.

13-15 — 1, Scott Garrett, 15, Fort Gibson, 21:48; 2, Carson Calavan, 13, Fort Gibson, 22:55; 3, Josiah Young, 13, Tahlequah, 23:00.

16-19 — 1, Coleman Crawley, 17, Fort Gibson, 18:25; 2, Todahyah Fish, 17, Moodys, 21:49; 3, Hunter Smith, 17, Tahlequah, 23:39.

20-24 — 1, Robert Tehee, 24, Tahlequah, 21:25; 2, Jerrid Ferguson, 20, Muskogee, 22:22; 3, Christopher Little, 24, Tahlequah, 31:18.

25-29 — 1, Chris Carrigan, 27, Salina, 20:03; 2, Trent Ott, 25, Tahlequah, 23:00; 3, Travis McIntosh, 26, Muskogee, 23:17.

30-34 — 1, Ryan Ellis, 32, Sallisaw, 22:06; 2, Christopher Walden, 32, Muskogee, 22:40; 3, Duane Hunt Jr., 30, Gore, 22:57.

35-39 — 1, Kelly Hutson, 39, Muskogee, 22:04; 2, David McCurley, 35, Broken Arrow, 25:27; 3, Russell Frederick, 36, Tulsa, 27:08.

40-44 — 1, Daniel Mutai, 43, Muskogee, 17:11; 2, Kenyon Gerbrandt, 40, Broken Arrow, 18:58; 3, Danny Tanner, 42, Jay, 20:43.

45-49 — 1, Jeffery Hyams, 45, Okay, 20:33; 2, John Wilson, 48, Okay, 24:21; 3, Bret McAlvain, 46, Muskogee, 26:09.

50-54 — 1, Shawn West, 51, Tahlequah, 21:54; 2, Jim Guyot, 53, Broken Arrow, 22:43; 3, Gene Norris 50, Tahlequah, 24:53.

55-59 — 1, Jerry Kuykendall 55, Stilwell, 25:44; 2, Steve Walden, 55, Muskogee, 41:58; 3, Elvis Ludlow, 56, Catoosa, 43:10.

60-64 — 1, David Sharp, 61, Muskogee, 29:56; 2, Leroy Frederick, 61, Okmulgee, 30:18; 3, Owen Butler, 62, Tahlequah, 30:23.

65-69 — 1, David Gill, 69, Muskogee, 29:28; 2, John Clark, 66, Spiro, 43:10; 3, Larry Hoffman, 69, Muskogee, 54:52.

75-98 — 1, Billy Woodruff, 75, Tulsa, 28:35.

Age unknown — 1, Adam Jones, Fort Gibson, 25:47; 2, unknown, Fort Gibson, 1:02:40.



FEMALE

Overall


 1. Lindsey Chaffin, 17, Tahlequah, 23:21.

 2. Hannah Young, 18, Tahlequah, 23:29.

 3. Faith Ketcher, 13, Stilwell, 24:23.

 4. Plizia Bishop, 13, Stilwell, 24:25.

 5. Kimberly Jo McClure, 28, Tahlequah, 24:39.

 6. Kylee Snell, 13, Park Hill, 24:45.

 7. Colby Ezell, 23, Muskogee, 25:23.

 8. Levita Unger, 47, Westville, 25:49.

 9. Mandi Whisenhunt, 23, Tahlequah, 25:55.

 10. Haleluyah Fish, 16, Moodys, 26:00.

Top three by age

 1-8 — 1, Grace Price, 8, Westville, 34:49; 2, Alyssa Storrs, 8, Fort Gibson, 45:51; 3, Mariam Mooney, 8, Adair, 50:36.

9-12 — 1, Grace Crawley, 12, Fort Gibson, 26:09; 2, Kenzie Snell, 9, Park Hill, 29:00; 3, Madilyn Joice, 11, Tahlequah, 30:26.

13-15 — 1, Faith Ketcher, 13, Stilwell, 24:23; 2, Plizia Bishop, 13, Stilwell, 24:25; 3, Kylee Snell, 13, Park Hill, 24:45.

16-19 — 1, Lindsey Chaffin, 17, Tahlequah, 23:21; 2, Hannah Young, 18, Tahlequah, 23:29; 3, Haleluyah Fish, 16, Moodys, 26:00.

20-24 — 1, Colby Ezell, 23, Muskogee, 25:23; 2, Mandi Whisenhunt, 23, Tahlequah, 25:55; 3, Cartahyah Brown, 24, Tahlequah, 28:53.

25-29 — 1, Kimberly Jo McClure, 28, Tahlequah, 24:39; 2, Sarah Bond, 29, Tahlequah, 26:13; 3, Lindsay Luckett, 27, Broken Arrow, 26:28.

30-34 — 1, Ashley Dowling, 32, Okay, 28:38; 2, Chaney Pearson, 33, Muskogee, 28:38; 3, Annmarie Bishop, 34, Stilwell, 29:39.

35-39 — 1, Dusti Calavan, 37, Fort Gibson, 31:05; 2, Kasey McKenzie, 39, Checotah, 32:04; 3, Jenny Farris, 36, Haskell, 32:22.

40-44 — 1, Leonie Snell, 40, Park Hill, 29:01; 2, Stephanie Shieldnight, 40, Gore, 29:11; 3, Carlene Yell, 43, Stilwell, 29:50.

45-49 — 1, Levita Unger, 47, Westville, 25:49; 2, Teresa Pointer, 47, Wagoner, 28:40; 3, Andrea Barnes 45 Gore, 31:33.

50-54 — 1, Katie Penland, 52, Tahlequah, 27:24; 2, Candy Daily, 51, Muskogee, 29:53; 3, Cathy Unger, 52, Stilwell, 31:36.

55-59 — 1, Leveta Daggs, 56, Sallisaw, 26:59; 2, Teddi Mitchell, 56, Tahlequah, 28:29; 3, Deborah Landry, 59 Claremore, 32:05.

60-64 — 1, Marcella Morton, 62, Westville, 28:52; 2, Denny Lee, 60, Morris, 32:48; 3, Linda Peeler, 60, Morris, 35:02.

65-69 — 1, Rebecca Cannon, 65, Checotah, 35:03; 2, Gail Peterson, 66, Westville, 44:10; 3, Robyn Salmon, 65, Broken Arrow, 51:34.