MuskogeePhoenix.com, Muskogee, OK

February 27, 2013

Fort Gibson livestock show results


— • Market Lambs

Grand Champion — Kaitlin Lane.

Reserve Grand Champion and Senior Showmanship — Nate Lane.

• Market Goats

Class one: Brooklyn Patrick — first, Jacob Corbell — second, Seth Ragsdale — third.

Class two: Morgan Craig — first, Jenni Scroggins — second, Julie Isbell — third, Anna Hardy — fourth, Seth Ragsdale — fifth.

Class three: Sarah Wood — first, Catherine Wilson — second, Megan Greathouse — third, Seth Ragsdale — fourth, Sierra Dearman — fifth.

Class four: Brookelyn Patrick — first, Cole Cobb — second, Nathan Howard — third, Shelby Gifford — fourth.

Class five: Anna Hardy — first, Megan Grethouse — second, Gabe Berres — third, Ty Watson — fourth, Shaina Smithee — fifth, Kolby Martin — sixth.

Class six: Morgan Craig — first, Cole Cobb — second, Dalton Tholl — third, Julie Isbell — fourth, Shelby Gifford — fifth, Dalton Tholl — sixth, Gabe Berres — seventh.

Grand Champion, Senior Showmanship and Reserve Grand Champion — Morgan Craig, Junior Showmanship — Megan Greathouse.

• Market Does

Class one: Bailey Scott — first, Shelby Gifford — second, Kennedy Cook — third.

Class two: Megan Greathouse — first, Bailey Scott — second, Shelby Gifford — third.

Class three: Megan Greathouse — first, Shelby Gifford — second, Bailey Scott — third, Megan Greathouse — fourth.

Grand Champion — Megan Greathouse, Reserve Grand Champion — Shelby Gifford.

• Market Hogs

Berkshire: Gus Percifield — first, Mesa Gann — second, Chelsey Crooks — third.

Breed champion — Gus Percifield, Reserve Breed Champion — Mesa Gann.

Chester: Brooke Gohring — first, Seth Ragsdale — second, Michael Richey — third.

Breed champion — Brooke Gohring, Reserve Breed Champion — Seth Ragsdale.

Duroc Class one: Cortni Carman — first, Cameron Mosteller — second, Michael Richey — third , Kolby Martin — fourth, Cameron Mosteller — fifth.

Duroc Class two: Cameron Mosteller — first, Ashlynn Richey — second, Mason Walters — third.

Breed champion — Cortni Carman, Reserve Breed Champion — Cameron Mosteller.

Hampshire Class one: Hayden Perry — first, Ashlynn Richey — second, Cole Hamilton — third, Montana Martin — fourth, Madison Cook — fifth.

Hampshire Class two: Kyle Moffett — first, Hayden Perry — second, Sarah Jackson — third, Kyle Moffett — fourth, Dylan Morgan — fifth.

Hampshire Class three: Kaitlin Lane — first, Kaitlin Lane — second, Brooklyn Patrick — third, Shaina Smithee — fourth, Scout Taylor — fifth.

Breed champion — Kaitlin Lane, Reserve Breed Champion — Hayden Perry.

Spot Class one: Madelyn Cook — first, Shelby Smith — second, Trapper Taylor — third.

Spot Class two: Ashlynn Richey — first, Jake Parker — second, Jake Parker — third.

Breed champion — Ashlynn Richey, Reserve breed champion — Madelyn Cook.

Yorkshire Class one: Seth Ragsdale — first, Brooklyn Patrick — second, Trapper Taylor — third, Fisher Taylor — fourth.

Yorkshire Class two: Payton Fore — first, Taylor Sparks — second, Markie Carman — third, Cole Hamilton — fourth.

Breed champion — Seth Ragsdale, Reserve Breed Champion — Payton Fore.

Cross Class one: Mesa Gann — first, Gus Percifield — second, Sarah Jackson — third, Scout Taylor — fourth.

Cross Class two: Morgan Craig — first, Taylor Sparks — second, Jake Parker — third, Kyle Martin — fourth.

Cross Class three: Kimber Goodwin — first, Morgan Craig — second, Cole Hamilton — third, Hayden Perry — fourth, Markie Carman — fifth.

Breed champion — Morgan Craig, Reserve Breed Champion — Kimber Goodwin.

Grand Champion — Morgan Craig, Reserve Grand Champion — Seth Ragsdale, Junior Showmanship — Ashlynn Richey, Senior Showmanship — Morgan Craig.

• Registered Heifers

Chi: Blayne Bolinger — first.

Hereford: Jaden Elam — first, Brendan Coleman — second.

Simmental: Julie Isbell — first.

• Commercial Heifers

Class one: Chance Elam — Breed Champion.

Class two: Peyton Bolinger — first, Kyle Martin — second.

Class three: Montana Martin — Reserve Breed Champion, Daryn Gauntt — second.

Class four: Chance Elam — first.

• Market Steers

Class one: Julie Isbell — Grand, Kolby Martin — Reserve, Junior Showmanship — Julie Isbell, Senior Showmanship — Kyle Martin.