MuskogeePhoenix.com, Muskogee, OK

February 21, 2013

Weather permitting, regionals begin today


Phoenix Staff Reports

— Area basketball coaches might have shot out the door to do something other than grab the morning paper.

Weather conditions this morning along with possible school closings that have or will occur if road conditions are bad enough may also impact tonight’s first round of regional play statewide.

Muskogee and Fort Gibson are the only area schools set to host and as of the early press deadline on Wednesday, all games were still on.

The Lady Roughers will take an 18-5 record into an 8 p.m. tipoff against Moore, a team they beat 71-48 in tournament play at Moore back in January. Broken Arrow and Sapulpa are also in the tournament.

The quirky thing is a lot will depend on Moore’s ability to get here might ultimately determine this, even if the area roads are clear.

“I’ve talked to other coaches we’re all planning on being here,” Muskogee coach Doyle Rowland said. “Hopefully we’ll miss the weather and it won’t even be a consideration.

Muskogee comes in having lost three of its last four and Rowland hopes his team will have the right mental focus.

“We want to get off to a good start, have some defensive rhythm and take care of our business,” he said. “To look ahead or past them is kind of crazy considering its an elimination game.”

The Muskogee boys aren’t scheduled to play until Friday at Stillwater against Union, when conditions are expected to improve.

Fort Gibson’s regional doesn’t have a west team dangling. The Tigers take on Stilwell and Jay takes on Poteau in boys play while Fort Gibson-Poteau and Jay-Stilwell are the girls matchups. Both Hilldale teams play at Wagoner.

Gary Hendrix, the FGHS boys coach, said it’ll be a decision by him in communication with the OSSAA and the other regional teams as to what will happen should conditions require it.

“Ultimately they want us to play if at all possible but they’d have to defer to the local schools and determine whether they can make it,” he said.



Prep playoffs

Thursday’s Games

Class B Area IV tournament

At Kingston

GIRLS

Midway vs. Eagletown, 1:30 p.m.



REGIONALS

All opening regional games only set for Thursday and Friday.

 Full schedule at muskogeephoenix.com/sports



Thursday’s Games

Class 6A Girls East Regional

at Muskogee

Broken Arrow at Sapulpa, 6:30 p.m.

Moore vs. Muskogee, 8 p.m.

Class 4A Area IV regionals

at Fort Gibson

BOYS

Jay vs. Poteau, 3 p.m.

Fort Gibson vs. Stilwell, 8 p.m.

at Wagoner

Hilldale vs. Wagoner, 3 p.m.

Inola vs. Muldrow, 8 p.m.

at Henryetta

BOYS

Checotah vs. Byng, 3 p.m.

Seminole vs. Locust Grove, 8 p.m.

At Sallisaw

BOYS

Idabel vs. Sallisaw, 3 p.m.

Broken Bow vs. Roland, 8 p.m.

GIRLS

at Fort Gibson

Jay vs. Stilwell, 1:30 p.m.

Fort Gibson vs. Poteau, 6:30 p.m.

at Wagoner

Hilldale vs. Wagoner, 1:30 p.m.

Inola vs. Muldrow, 6:30 p.m.

at Henryetta

Checotah vs. Seminole, 1:30 p.m.

Byng vs. Locust Grove, 6:30 p.m.

at Sallisaw

Idabel vs. Sallisaw, 1:30 p.m.

Broken Bow vs. Roland, 6:30 p.m.

Class 3A Area I regionals

at Beggs

BOYS

Pawhuska vs. Haskell, 3 p.m.

Beggs vs. Sequoyah, 8 p.m.

GIRLS

Pawhuska vs. Haskell, 1:30 p.m.

Beggs vs. Sequoyah, 6:30 p.m.

at Okmulgee

BOYS

Lincoln Christian vs. Chandler, 3 p.m.

Okmulgee vs. Henryetta, 8 p.m.

GIRLS

Okmulgee vs. Chandler, 1:30 p.m.

Lincoln Christian vs. Henryetta, 6:30 p.m.



Class 3A Area III regionals

at Sperry

BOYS

Chelsea vs. Stigler, 3 p.m.

Sperry vs. Eufaula, 8 p.m.

GIRLS

Sperry vs. Stigler, 1:30 p.m.

Chelsea vs. Eufaula, 6:30 p.m.

at Adair

BOYS

Salina vs. Adair, 3 p.m.

Keys vs. Dewey, 8 p.m.

GIRLS

Salina vs. Dewey, 1:30 p.m.

Keys vs. Adair, 6:30 p.m.

 at Verdigris

BOYS

Newkirk vs. Vian, 3 p.m.

Verdigris vs. Westville, 8 p.m.

GIRLS

Newkirk vs. Westville, 1:30 p.m.

Verdigris vs. Vian, 6:30 p.m.

at Muskogee Civic Center

BOYS

Wyandotte vs. Hartshorne, 3 p.m.

Kansas vs. Heavener, 8 p.m.

GIRLS

Wyandotte vs. Heavener, 1:30 p.m.

Kansas vs. Hartshorne, 6:30 p.m.



Class 2A Area III

at Mounds

BOYS

Dove Science vs. Hulbert, 3 p.m.

Northeast vs. Mounds, 8 p.m.

GIRLS

Dove Science vs. Mounds, 1:30 p.m.

Northeast vs. Hulbert, 6:30 p.m.

 at Foyil

GIRLS

Afton vs. Okay, 1:30 p.m.

Ketchum vs. Kiefer, 6:30 p.m.

 Class 2A Area IV regional

at Panama

BOYS

Quinton vs. Sallisaw Central, 3 p.m.

Oktaha vs. Pocola, 8 p.m.

GIRLS

Quinton vs. Panama, 1:30 p.m.

Oktaha vs. Sallisaw Central, 6:30 p.m.

at Crowder

BOYS

Porter vs. Howe, 3 p.m.

Preston vs. Rattan, 8 p.m.



Class 6A Boys East Regional at Stillwater

Friday’s Games

Union vs. Muskogee, 6:30 p.m.

Stillwater vs. Tulsa Hale, 8 p.m.

Class 5A Boys East Regional at Coweta

Friday’s Games

Tahlequah vs. Chickasha, 6:30 p.m.

Coweta vs. Grove, 8 p.m.