MuskogeePhoenix.com, Muskogee, OK

June 30, 2013

Local auto racing results


Phoenix Staff Reports

Outlaw Motorsports Park

Friday’s races

Junior Sprints


1. Blake Battles, Collinsville. 2. Hank Davis, Sand Springs. 3. Jake Nail, Muskogee. 4. Grady Mercer, Seminole. 5. Joey Gray, Tulsa. 6. Shawn Mahaffey, Tulsa. 7. Emme Johnson, Enid. 8. Trevor Lunsford, Strattford. 9. Ryder Laplante, Ada.

Restrictor

1. Bailey Hughes, Tulsa. 2. Jase Randolph, Broken Arrow. 3. Joey Schmidt, Kellyville. 4. Bailey Stringer, Owasso. 5. Jaiden Hughes, Tulsa. 6. Garrett Olson, Glenpool. 7. Nate Burkett, Broken Arrow. 8. Kelsey Gray, Tulsa.

Non-wing

1. Jeffrey Newell, Tulsa. 2. Derrick McBride, Newcastle. 3. Grady Chandler, Edmond. 4. Ronnie James, Sapulpa. 5. Kyle Slader, Muskogee. 6. Danny James, Sapulpa. 7. Charles Valenzuela, Broken Arrow. 8. Austin Crowder, Muskogee. 9. Brian Parker, Owasso. 10. Tim Greene, Claremore. 11. Dalton Conrad, Oktaha. 12. Jason White, Mannford. 13. Dillon Conrad, Oktaha. 14. Devin Gerrior, Owasso.

A-Class

1. Frank Flud, Pryor. 2. Jason McDougal, Broken Arrow. 3. Derrick McBride, Newcastle. 4. Kris Carroll, Claremore. 5. Devin Gerrior, Owasso. 6. Chad Bell, Muskogee. 7. Shane Weeks, Wagoner. 8. Austin Crowder, Muskogee 9. Christina Cypert, Collinsville. 10. Lenny McCall, Owasso. 11. Hayden Hillenburg, Broken Arrow. 12. Brad Campbell, Tulsa.

Sportsman

1. Craig Carroll, Claremore. 2. Ryan Cody, Broken Arrow. 3. John Stowe, Bixby. 4. Luke Tipton, Bixby. 5. Danny Clum, Tulsa. 6. Dave Nicholson, Sapulpa. 7. Charles Corte, Broken Arrow.

Outlaw

1. Frank Flud, Pryor. 2. Tucker Klaasmeyer, Paola.3. Grady Chandler, Edmond. 4. Cord Dodson, Cyril. 5. Kris Carroll, Claremore. 6. Hannah Adair, Tulsa. 7. Drew Hillenburg, Broken Arrow. 8. Frank Taft, Collinsville. 9. Brian Nance, Moore.

Saturday’s races

Pure Stock

1. Wesley Taylor, Eufaula. 2. Tyler Chambers, Welling. 3. Jeffrey Daniels, Hulbert. 4. Ken Hughey, Muskogee. 5. Brandon Fields, Checotah. 6. Daniel Tarkington, Checotah. 7. Bobby Hunter, Haileyville. 8. Jay Partin, Weleetka. 9. Ryan Waltman, Fort Gibson. 10. Michael Reagan, McAlester. 11. Torie Lammers, Fort Gibson.

Grand Nationals

1. David Whittle, Muskogee. 2. Dan Leatherman, Muskogee. 3. Nick Atherton, Bartlesville. 4. Jay Arnold, Haskell. 5. Jason Linzy, Collinsville. 6. Robert Knowles, Talihina. 7. Rusty Green, Sapulpa. 8. Kayden Menasco, McAlester. 9. Fuzzy Withrow, Muskogee.

Sport Modified

1. Caleb Edwards, S. Coffeyville. 2. Tony Quinton, Tahlequah. 3. Jay Arnold, Haskell. 4. Daniel Tarkington, Checotah. 5. Tyler Chambers. 6. Gary Dilbeck, Catoosa. 7. Mike Owens, Wagoner.

Modifieds

1. Johnny Bone Jr., Pea Ridge, Ark. 2. Andy Morris, Okay. 3. Colby Athlerton, Bartlesville. 4. Cam Case, Edmond. 6. Brett Hansen, Muskogee. 6. Jason Leatherman, Muskogee. 7. Gordon Goyer, Owasso. 8. Mykel Atkinson, Dewey. 9. Heath Weston, Muskogee. 10. Andy Milliken, Fort Smith, Ark.

Factory Stock

1. Jay Arnold, Haskell. 2. Jarrett Arnold, Morris. 3. Kevin Flock, Muskogee. 4.Mike Wiseman, Muskogee. 5. Ryan Yates, Muskogee. 6. Kreg Dobson, Muskogee. 7. Charles Saffell, Okay. 8. Frank Sexton, Stigler. 9. Ryann Blue, Checotah. 10. Jimmie Wright, Piedmont. 11. Junior Adams, Muskogee. 12. Wyatt Rowland, Fort Gibson. 13. Johnny Anderson, Eufaula. 14. Joe Kelley, Porter. 15. Shane Twaddle, Tuskahoma. 16. Cory Carter, Muskogee. 17. Steve Jennings, Coweta.

Late Models

1. Jason Sperry, Porter. 2. Dillon Rupe, Broken Arrow. 3. Brandon Hunter, Alma, Ark. 4. Shannon Scott, Henryetta. 5. Colton Dunlap, Muskogee 6. Houston Garrison, Owasso. 7. Dalton Garrison, Owasso.

IMCA Modifieds

1. Shannon Scott, Henryetta. 2. Kreg Dobson, Muskogee. 3. Shannon Reheard, Muskogee. 4. Chris Nooner, McAlester. 5. Brett Hansen, Muskogee. 6. Ron Yates, Muskogee. 7. Jeremy LaCoe, Adair. 8. Logan Miller, Muskgoee. 9. Dale Carnell, Muskogee. 10. Daniel Tarkington, Checotah. 11. Danny Womack, Bixby. 12. Ryan LaCoe, Claremore. 13. Bret Sexton, Checotah. 14. Tyler Baird, Muskogee. 15. Caleb Edwards, S. Coffeyville.