MuskogeePhoenix.com, Muskogee, OK

Sports

February 19, 2013

Prep basketball playoff schedule

Class B Area IV tournament

At Kingston

Thursday

GIRLS

Midway vs. Eagletown, 1:30 p.m.

Kinta vs. Bokoshe, 6:30 p.m.

Friday

Thursday’s winners, 1:30 p.m.

Lomega vs. Red Oak, 6:30 p.m.

Saturday

Lomega-Red Oak loser vs. 1:30 consolation winner

Class 6A Girls East Regional

at Muskogee

Thursday, Feb. 21

Broken Arrow at Sapulpa, 6:30 p.m.

Moore vs. Muskogee, 8 p.m.

Saturday, Feb. 23

Thursday's winners, 1:30 p.m.

Class 6A Boys East Regional at Stillwater

Friday, Feb. 22

Union vs. Muskogee, 6:30 p.m.

Stillwater vs. Tulsa Hale, 8 p.m.

Saturday, Feb. 23

Friday's winners, 7 p.m.

Class 5A Boys East Regional at Coweta

Friday, Feb. 22

Tahlequah vs. Chickasha, 6:30 p.m.

Coweta vs. Grove, 8 p.m.

Saturday, Feb. 23

Friday's winners, 7 p.m.

Class 5A Girls East Regional at Tahlequah

Thursday, Feb. 21

Guthrie vs. Chickasha, 6:30 p.m.

Tahlequah vs. Coweta, 8 p.m.

Saturday, Feb. 23

Thursday's winners, 1:30 p.m.



Class 4A Area IV regionals

Thursday’s Games

at Fort Gibson

BOYS

Jay vs. Poteau, 3 p.m.

Fort Gibson vs. Stilwell, 8 p.m.

at Wagoner

Hilldale vs. Wagoner, 3 p.m.

Inola vs. Muldrow, 8 p.m.

at Henryettta

BOYS

Checotah vs. Byng, 3 p.m.

Broken Bow vs. Roland at Sallisaw, 8 p.m.

GIRLS

at Fort Gibson

Jay vs. Stilwell, 1:30 p.m.

Fort Gibson vs. Poteau, 6:30 p.m.

at Wagoner

Hilldale vs. Wagoner, 1:30 p.m.

Inola vs. Muldrow, 6:30 p.m.

at Henryetta

Checotah vs. Seminole, 1:30 p.m.

Broken Bow vs. Roland at Sallisaw, 6:30 p.m.

Friday’s Games

at Fort Gibson

BOYS

Jay-Poteau winner vs. Inola-Muldrow loser, 3 p.m.

Hilldale-Wagoner winner vs. Fort Gibson/Stilwell loser, 8 p.m.

GIRLS

Jay-Stilwell winner vs. Inola-Muldrow loser, 1:30 p.m.

Hilldale-Wagoner winner vs. Fort Gibson/Poteau loser, 6:30 p.m.

at Henryetta

BOYS

Checotah/Byng winner vs. Broken Bow/Roland loser, 3 p.m.

GIRLS

Checotah/Seminole winner vs. Byng/Locust Grove loser, 1:30 p.m.

Saturday’s Games

BOYS

Friday’s winners, 3 p.m.

Ft. Gibson/Stilwell winner vs. Inola/Muldrow winner, 8 p.m.

GIRLS

Friday’s winners, 1:30 p.m.

Ft. Gibson/Poteau winner vs. Inola/Muldrow winner, 6:30 p.m.

Text Only
Sports