MuskogeePhoenix.com, Muskogee, OK

June 8, 2014

Scoreboard and today's TV schedule


Auto racing

Sprint cup

Pocono 400 lineup

Sunday

At Pocono Raceway

Long Pond, Pa.

(Car number in parentheses)

1. (11) Denny Hamlin, Toyota, 181.415.

2. (41) Kurt Busch, Chevrolet, 181.408.

3. (2) Brad Keselowski, Ford, 181.316.

4. (4) Kevin Harvick, Chevrolet, 180.832.

5. (24) Jeff Gordon, Chevrolet, 180.513.

6. (18) Kyle Busch, Toyota, 180.458.

7. (22) Joey Logano, Ford, 179.827.

8. (88) Dale Earnhardt Jr., Chevrolet, 179.565.

9. (55) Brian Vickers, Toyota, 179.548.

10. (99) Carl Edwards, Ford, 179.383.

11. (3) Austin Dillon, Chevrolet, 179.326.

12. (14) Tony Stewart, Chevrolet, 179.126.

13. (16) Greg Biffle, Ford, 179.258.

14. (42) Kyle Larson, Chevrolet, 179.229.

15. (31) Ryan Newman, Chevrolet, 179.072.

16. (10) Danica Patrick, Chevrolet, 179.051.

17. (78) Martin Truex Jr., Chevrolet, 178.976.

18. (1) Jamie McMurray, Chevrolet, 178.919.

19. (15) Clint Bowyer, Toyota, 178.777.

20. (48) Jimmie Johnson, Chevrolet, 178.678.

21. (47) A J Allmendinger, Chevrolet, 178.288.

22. (43) Aric Almirola, Ford, 178.144.

23. (27) Paul Menard, Chevrolet, 178.031.

24. (51) Justin Allgaier, Chevrolet, 177.288.

25. (13) Casey Mears, Chevrolet, 178.045.

26. (20) Matt Kenseth, Toyota, 177.968.

27. (5) Kasey Kahne, Chevrolet, 177.908.

28. (17) Ricky Stenhouse Jr., Ford, 177.83.

29. (9) Marcos Ambrose, Ford, 177.162.

30. (7) Michael Annett, Chevrolet, 176.308.

31. (40) Landon Cassill, Chevrolet, 176.025.

32. (34) David Ragan, Ford, 175.922.

33. (32) Travis Kvapil, Ford, 175.867.

34. (23) Alex Bowman, Toyota, 175.675.

35. (38) David Gilliland, Ford, 175.613.

36. (36) Reed Sorenson, Chevrolet, 174.958.

37. (98) Josh Wise, Ford, Owner Points.

38. (44) J.J. Yeley, Chevrolet, Owner Points.

39. (66) Timmy Hill, Toyota, Owner Points.

40. (26) Cole Whitt, Toyota, Owner Points.

41. (83) Ryan Truex, Toyota, Owner Points.

42. (33) Alex Kennedy, Chevrolet, Owner Points.

43. (77) Dave Blaney, Ford, Owner Points.



Baseball

AL standings

East Division

    W    L    Pct    GB

Toronto    38    25    .603    —

Baltimore    31    29    .517    5 1/2

New York    31    30    .508    6

Boston    27    34    .443    10

Tampa Bay    24    39    .381    14

Central Division

    W    L    Pct    GB

Detroit    33    25    .569    —

Chicago    31    31    .500    4

Cleveland    31    31    .500    4

Kansas City    30    32    .484    5

Minnesota    29    31    .483    5

West Division

    W    L    Pct    GB

Oakland    38    24    .613    —

Los Angeles    32    28    .533    5

Seattle    32    29    .525    5 1/2

Texas    31    31    .500    7

Houston    27    36    .429    11 1/2

Friday’s Games

Oakland 4, Baltimore 3, 11 innings

Toronto 3, St. Louis 1

Detroit 6, Boston 2

Tampa Bay 4, Seattle 0

Texas 6, Cleveland 4

Houston 5, Minnesota 4

N.Y. Yankees 4, Kansas City 2

L.A. Angels 8, Chicago White Sox 4

Saturday’s Games

St. Louis 5, Toronto 0

Minnesota 8, Houston 0

Cleveland 8, Texas 3

Seattle 7, Tampa Bay 4

Detroit 8, Boston 6

Kansas City 8, N.Y. Yankees 4

Baltimore 6, Oakland 3

Chicago White Sox at L.A. Angels

Sunday’s Games

St. Louis (J.Garcia 1-0) at Toronto (Hutchison 4-3), 12:07 p.m.

Oakland (Kazmir 6-2) at Baltimore (U.Jimenez 2-6), 12:35 p.m.

Seattle (F.Hernandez 8-1) at Tampa Bay (Archer 3-3), 12:40 p.m.

Houston (McHugh 4-3) at Minnesota (Deduno 2-3), 1:10 p.m.

N.Y. Yankees (Kuroda 4-3) at Kansas City (Shields 6-3), 1:10 p.m.

Cleveland (Masterson 3-4) at Texas (J.Saunders 0-1), 2:05 p.m.

Chicago White Sox (Quintana 3-5) at L.A. Angels (C.Wilson 6-5), 2:35 p.m.

Boston (Lackey 6-4) at Detroit (A.Sanchez 2-2), 7:07 p.m.



NL standings

East Division

    W    L    Pct    GB

Atlanta    32    27    .542    —

Washington    31    28    .525    1

Miami    32    30    .516    1 1/2

New York    28    33    .459    5

Philadelphia    25    35    .417    7 1/2

Central Division

    W    L    Pct    GB

Milwaukee    37    26    .587    —

St. Louis    32    31    .508    5

Pittsburgh    29    32    .475    7

Cincinnati    28    32    .467    7 1/2

Chicago    25    34    .424    10

West Division

    W    L    Pct    GB

San Francisco    40    21    .656    —

Los Angeles    32    31    .508    9

Colorado    29    32    .475    11

San Diego    27    34    .443    13

Arizona    26    37    .413    15

Friday’s Games

Chicago Cubs 5, Miami 3, 13 innings

Pittsburgh 15, Milwaukee 5

Toronto 3, St. Louis 1

Philadelphia 8, Cincinnati 0

L.A. Dodgers 7, Colorado 2

Atlanta 5, Arizona 2

Washington 6, San Diego 0

San Francisco 4, N.Y. Mets 2

Saturday’s Games

St. Louis 5, Toronto 0

Chicago Cubs 5, Miami 2

Milwaukee 9, Pittsburgh 3

Colorado 5, L.A. Dodgers 4, 10 innings

Cincinnati 6, Philadelphia 5

N.Y. Mets at San Francisco

Atlanta at Arizona

Washington at San Diego

Sunday’s Games

St. Louis (J.Garcia 1-0) at Toronto (Hutchison 4-3), 12:07 p.m.

Philadelphia (Buchanan 1-2) at Cincinnati (Bailey 6-3), 12:10 p.m.

Milwaukee (Gallardo 3-4) at Pittsburgh (Locke 0-0), 12:35 p.m.

Miami (H.Alvarez 3-3) at Chicago Cubs (Arrieta 1-1), 1:20 p.m.

N.Y. Mets (Z.Wheeler 2-5) at San Francisco (Lincecum 4-4), 3:05 p.m.

Atlanta (Harang 4-4) at Arizona (C.Anderson 4-0), 3:10 p.m.

L.A. Dodgers (Kershaw 4-2) at Colorado (J.De La Rosa 6-4), 3:10 p.m.

Washington (Zimmermann 4-2) at San Diego (Stults 2-6), 3:10 p.m.



Amateur draft

Saturday’s picks

OKLAHOMA

Round 11: Connor Buchanon by N.Y. Mets

Round 32: Adam Choplick by Chicago White Sox

Round 37: Hector Lorenzana by Boston

OKLAHOMA STATE

Round 11: Zach Fish by Chicago White Sox

Round 22: Brendan McCurry by Oakland

Round 23: Tanner Krietemeier by Atlanta

Round 24: Vince Wheeland by Houston

Round 33: Jon Perrin by Detroit



Texas League

North Division

    W    L    Pct.    GB

Tulsa    34    26    .567    —

Arkansas    30    30    .500    4

Springfield    28    33    .459    6 1/2

NW Arkansas    20    40    .333    14

South Division

    W    L    Pct.    GB

Frisco    36    24    .600    —

Midland    33    28    .541    3 1/2

Corpus Christi    31    30    .508    5 1/2

San Antonio    30    31    .492    6 1/2

Friday’s Games

Corpus Christi 2, Midland 0

Northwest Arkansas 5, Tulsa 4

Frisco 8, San Antonio 0

Arkansas 3, Springfield 1

Saturday’s Games

Tulsa 11, Springfield 0

Midland 6, Frisco 1

Arkansas 3, Northwest Arkansas 0

Corpus Christi 3, San Antonio 2, 13 innings

Sunday’s Games

Northwest Arkansas at Arkansas, 1:10 p.m., 1st game

Midland at Frisco, 3:05 p.m.

Northwest Arkansas at Arkansas, 3:40 p.m., 2nd game

San Antonio at Corpus Christi, 7:10 p.m.

Tulsa at Springfield, 7:10 p.m.



College glance

SUPER REGIONAL

(Best-of-3)

Stillwater

Saturday: UC Irvine 1, Oklahoma State 0, UC Irvine advances to College World Series

Louisville, Ky.

Saturday: Louisville 7, Kennesaw State 4, Louisville advances to College World Series.

Nashville, Tenn.

Saturday: Stanford 5, Vanderbilt 4

Sunday: Stanford (35-25) at Vanderbilt (45-19), 2 p.m.

At Austin, Texas

Saturday: Texas 4, Houston 0, Texas advances to College World Series

Charlottesville, Va.

Saturday: Maryland 5, Virginia 4

Sunday: Maryland (40-21) vs. Virginia (47-14), 11 a.m.

Lafayette, La.

Saturday: Louisiana-Lafayette 9, Mississippi 5

Sunday: Mississippi (44-19) vs. Louisiana-Lafayette (58-8), 8 p.m.

Fort Worth, Texas

Saturday: TCU 3, Pepperdine 2

Sunday: Pepperdine vs. TCU, 5 p.m.

At Lubbock, Texas

Saturday: Texas Tech 1, College of Charleston 0

Sunday: College of Charleston vs. Texas Tech, 2 p.m.



Basketball

NBA playoffs

FINALS

(Best-of-7)

Thursday’s Game

San Antonio 110, Miami 95, San Antonio leads series 1-0

Sunday’s Game

Miami at San Antonio, 7 p.m.

Tuesday’s Game

San Antonio at Miami, 8 p.m.



WNBA standings

EASTERN CONFERENCE

    W    L    Pct    GB

Atlanta    5    3    .625    —

Chicago    5    3    .625    —

Washington    4    3    .571     1/2

Indiana    4    4    .500    1

Connecticut    3    6    .333    2 1/2

New York    2    5    .286    2 1/2

WESTERN CONFERENCE

    W    L    Pct    GB

Minnesota    7    1    .875    —

Phoenix    5    2    .714    1 1/2

Los Angeles    3    3    .500    3

San Antonio    4    5    .444    3 1/2

Seattle    3    6    .333    4 1/2

Tulsa    1    5    .167    5

Friday’s Games

Indiana 64, Washington 61

Tulsa 94, Phoenix 78

Los Angeles 102, Chicago 88

Seattle 65, Minnesota 62

Saturday’s Games

Atlanta 97, Chicago 59

Connecticut 88, Indiana 71

Phoenix 91, San Antonio 79, OT

Sunday’s Games

Washington at New York, 2 p.m.

Minnesota at Los Angeles, 2:30 p.m.



Golf

PGA scores

St. Jude Classic

Saturday

At TPC Southwind

Memphis, Tenn.

Completed Second Round

Ben Crane    63-65–128    -12

Retief Goosen    66-66–132    -8

Camilo Villegas    68-64–132    -8

Peter Malnati    65-68–133    -7

Troy Merritt    67-66–133    -7

Carl Pettersson    67-67–134    -6

Brian Harman    69-65–134    -6

Davis Love III    65-70–135    -5

Billy Horschel    67-68–135    -5

Jason Bohn    67-68–135    -5

Padraig Harrington    68-67–135    -5

Phil Mickelson    67-68–135    -5

Dustin Johnson    68-67–135    -5

Ted Potter, Jr.    68-67–135    -5

Andrew Svoboda    69-66–135    -5

J.J. Henry    66-70–136    -4

Chesson Hadley    67-69–136    -4

Tim Wilkinson    68-68–136    -4

Ben Martin    69-67–136    -4

Stewart Cink    70-66–136    -4

G. F.-Castano    67-70–137    -3

Matt Every    69-68–137    -3

Graeme McDowell    69-68–137    -3

Ian Poulter    69-68–137    -3

Tim Clark    68-69–137    -3

Will Wilcox    70-67–137    -3

John Peterson    69-68–137    -3

Kevin Kisner    65-72–137    -3

Shawn Stefani    70-67–137    -3

Paul Casey    70-67–137    -3

Tommy Gainey    69-68–137    -3

Webb Simpson    71-66–137    -3

Martin Laird    70-67–137    -3

Brooks Koepka    67-70–137    -3

Leaderboard

(play suspended)

    SCORE    THRU

 1. Ben Crane    -13    6

 2. Troy Merritt    -9    7

 3. Peter Malnati    -8    7

 4. Billy Horschel    -7    8

 4. Retief Goosen    -7    6

 4. Camilo Villegas    -7    6

 7. Matt Every    -6    12

 7. Andrew Svoboda    -6    9

 7. Carl Pettersson    -6    7

 7. Brian Harman    -6    8



LPGA scores

Manulife Financial Classic

Saturday

At Grey Silo Golf Course

Waterloo, Ontario

Third Round

Shanshan Feng    66-65-67–198    -15

Inbee Park    69-66-65–200    -13

Michelle Wie    65-67-68–200    -13

Cristie Kerr    67-69-65–201    -12

Lydia Ko    71-67-64–202    -11

Anna Nordqvist    69-64-69–202    -11

Candie Kung    70-68-65–203    -10

Na Yeon Choi    68-67-68–203    -10

Belen Mozo    68-67-68–203    -10

Hee Young Park    65-66-72–203    -10

Suzann Pettersen    70-67-67–204    -9

Angela Stanford    71-67-67–205    -8

T. Suwannapura    72-66-67–205    -8

Meena Lee    70-67-68–205    -8

Jee Young Lee    68-68-69–205    -8

So Yeon Ryu    68-67-70–205    -8

Xi Yu Lin    67-67-71–205    -8



Champions scores

Legends of Golf

Saturday

At tr-Big Cedar Lodge Resort, Top of the Rock (2,940 yards, par 54)

At br-Buffalo Ridge (5,845 yards, par 71)

Ridgedale, Mo.

Second Round leaders

Note: Scores are in par order

Haas/Jacobsen    62br-48tr–110    -15

Funk/Sluman    61br-50tr–111    -14

Stadler/Triplett    49tr-64br–113    -12

Pernice Jr./Tway    50tr-64br–114    -11

North/Watson    49tr-65br–114    -11

Hatalsky/Pooley    50tr-66br–116    -9

Elkington/Mediate    65br-51tr–116    -9

Faldo/Romero    49tr-68br–117    -8

Calcavecchia/Lowery    65br-52tr–117    -8

Cochran/Perry    61br-56tr–117    -8

Brooks/Purtzer    64br-54tr–118    -7

Gilder/Wadkins    51tr-67br–118    -7

Andrade/Armour III    62br-56tr–118    -7

Daley/Tewell    52tr-67br–119    -6

Levi/Simpson    53tr-66br–119    -6

Bean/McNulty    52tr-67br–119    -6

Chapman/Irwin    53tr-66br–119    -6

Langer/Lehman    63br-56tr–119    -6

Pavin/Waldorf    63br-56tr–119    -6



Hockey

Stanley Cup

FINALS

(Best-of-7)

Saturday’s Game

Los Angeles 5, N.Y. Rangers 4 2OT, Los Angeles leads series 2-0

Monday’s Game

Los Angeles at N.Y. Rangers, 7 p.m.



Tennis

French Open

Saturday

At Stade Roland Garrosa

Paris

WOMEN’S SINGLES

Championship

Maria Sharapova (7), Russia, def. Simona Halep (4), Romania, 6-4, 6-7 (5), 6-4.



Transactions

BASEBALL

American League

BALTIMORE ORIOLES — Optioned LHP Tim Berry to Bowie (EL). Recalled RHP Kevin Gausman from Norfolk (IL). Transferred 3B Michael Almanzar to the 60-day DL. Sent RHP Tommy Hunter to Delmarva (SAL) for a rehab assignment.

DETROIT TIGERS — Assigned INF Danny Worth outright to Toledo (IL).

LOS ANGELES ANGELS — Assigned LHP Brooks Raley and RHP Jarrett Grube outright to Salt Lake (PCL) and RHP Michael Brady outright to Arkansas (TL). Recalled RHP Cory Rasmus from Salt Lake. Optioned 2B Grant Green to Salt Lake.

MINNESOTA TWINS — Sent OF Sam Fuld to New Britain (EL) for a rehab assignment.

NEW YORK YANKEES — Sent RHP Shawn Kelley to Trenton (EL) for a rehab assignment.

OAKLAND ATHLETICS — Optioned LHP Justin Marks to Sacramento (PCL). Sent LHP Eric O’Flaherty to Stockton (Cal) for a rehab assignment.

TAMPA BAY RAYS — Designated RHP Josh Lueke for assignment. Recalled RHP Kirby Yates from Durham (IL).

National League

ATLANTA BRAVES — Agreed to terms with OF Andy Simunic on a minor league contract.

CINCINNATI REDS — Sent 1B Joey Votto and RHPs Trevor Bell and Brett Marshall to Louisville (IL) for rehab assignments.

PHILADELPHIA PHILLIES — Optioned RHP Luis Garcia to Lehigh Valley (IL). Assigned OF Tyson Gillies outright to Lehigh Valley.

PITTSBURGH PIRATES — Sent RHP Stolmy Pimentel to Altoona (EL) for a rehab assignment.

SAN DIEGO PADRES — Reinstated LHP Eric Stults from the bereavement list.

WASHINGTON NATIONALS — Sent LHP Gio Gonzalez to Potomac (Carolina) for a rehab assignment. Agreed to terms with SS Leudy Molina on a minor league contract.



Today's TV schedule

Auto racing

Noon, TNT — NASCAR, Sprint Cup, Pocono 400, at Long Pond, Pa.

1 p.m., NBC — Formula One, Canadian Grand Prix, at Montreal



Baseball

MAJOR LEAGUE

Noon, FSO Plus – St. Louis at Toronto

12:30 p.m., MLB — Regional coverage, Oakland at Baltimore or Seattle at Tampa Bay

2 p.m., FSO – Cleveland at Texas

2:30 p.m., WGN — Chicago White Sox at L.A. Angels

7 p.m., ESPN — Boston at Detroit

COLLEGE

11 a.m., ESPN2 — NCAA, Division I playoffs, super regionals, Maryland at Virginia

2 p.m., ESPN2 — NCAA, Division I playoffs, super regionals, Stanford at Vanderbilt (if necessary)

2 p.m., ESPNU — NCAA, Division I playoffs, super regionals, College of Charleston at Texas Tech

5 p.m., ESPNU — NCAA, Division I playoffs, super regionals, Pepperdine at TCU

5 p.m., ESPN2 — NCAA, Division I playoffs, super regionals, Kennesaw State at Louisville (if necessary)

8 p.m., ESPN2 — NCAA, Division I playoffs, super regionals, Mississippi at Louisiana-Lafayette

8 p.m., ESPNU — NCAA, Division I playoffs, super regionals, UC Irvine at Oklahoma State (if necessary)

Basketball

NBA

7 p.m., ABC — Playoffs, finals, game 2, Miami at San Antonio



Cycling

11 p.m., NBCSN — Criterium du Dauphine, stage 1, at Lyon, France (same-day tape)



Extreme sports

11 a.m., ESPN — X Games, at Austin, Texas

1 p.m., ABC — X Games, at Austin, Texas



Golf

5:30 a.m., TGC — European PGA Tour, Lyoness Open, final round, at Atzenbrugg, Austria

Noon, TGC — PGA Tour, St. Jude Classic, final round, at Memphis, Tenn.

2 p.m., CBS — PGA Tour, St. Jude Classic, final round, at Memphis, Tenn.

2 p.m., TGC — LPGA, Manulife Financial Classic, final round, at Waterloo, Ontario

4 p.m., TGC — USGA, Curtis Cup, final round matches, at St. Louis

6 p.m., TGC — Web.com Tour, Cleveland Open, final round, at Westlake, Ohio (same-day tape)

8 p.m., TGC — Champions Tour, Legends of Golf, final round, at Ridgedale, Mo. (same-day tape)



Tennis

8 a.m., NBC — French Open, men’s final, at Paris