MuskogeePhoenix.com, Muskogee, OK

March 3, 2014

Scoreboard, TV


Baseball



Spring training

Monday’s Games

Detroit 8, St. Louis 5

N.Y. Mets 6, Atlanta 2

Pittsburgh 7, Boston 6

N.Y. Yankees 4, Washington 2

Tampa Bay 6, Philadelphia 1

Minnesota (ss) 12, Toronto 2

Houston 4, Miami 0

Minnesota (ss) 9, Baltimore 2

Chicago Cubs 4, Milwaukee 2

Cleveland 6, Texas 5

Seattle (ss) 8, Colorado 1

Seattle (ss) 6, Cincinnati 5

Chicago White Sox 9, Kansas City 7

San Diego 7, San Francisco 2

Oakland 7, L.A. Dodgers 3

L.A. Angels 3, Arizona 2

Arizona 5, Colorado 0

Tuesday’s Games

Minnesota vs. Miami at Jupiter, Fla., 12:05 p.m.

Pittsburgh vs. Detroit at Lakeland, Fla., 12:05 p.m.

Washington vs. Atlanta at Kissimmee, Fla., 12:05 p.m.

Tampa Bay vs. Boston at Fort Myers, Fla., 12:05 p.m.

Houston vs. N.Y. Mets at Port St. Lucie, Fla., 12:10 p.m.

Arizona vs. San Diego at Peoria, Ariz., 2:05 p.m.

Seattle vs. L.A. Dodgers at Glendale, Ariz., 2:05 p.m.

Texas vs. L.A. Angels at Tempe, Ariz., 2:05 p.m.

Chicago White Sox vs. Cleveland at Goodyear, Ariz., 22:05 p.m.

Milwaukee vs. Oakland (ss) at Phoenix, 2:05 p.m.

Cincinnati vs. Kansas City at Surprise, Ariz., 2:05 p.m.

Oakland (ss) vs. Chicago Cubs at Mesa, Ariz., 2:05 p.m.

San Francisco vs. Colorado at Scottsdale, Ariz., 2:10 p.m.

Toronto vs. Philadelphia at Clearwater, Fla., 5:35 p.m.

Baltimore vs. N.Y. Yankees at Tampa, Fla., 6:05 p.m.



Area colleges

Tuesday’s Games

Bacone at Science & Arts, ppd.

Abilene Christian at Oklahoma, ppd.

Connors at Northlake (Texas), ppd.

Wichita St. at Oral Roberts, ppd.

IPFW at Arkansas, ppd.

Wednesday’s Games

Connors at Northlake (Texas),1 p.m.

Abilene Christian at Oklahoma, 6 p.m.



Prep glance

Monday’s Games

Braggs at Calvin, ppd.

Okay at Gore, ppd.

Dove Science at Porter, ppd.

Stigler at Eufaula, ppd.

Warner at Okay, ppd.

Ft. Gibson at Poteau, ppd.

Hilldale at Checotah, ppd.

Pocola at Oktaha, ppd.

Sapulpa at Muskogee, ppd.

Metro Christian at Wagoner, 4:30 p.m.

Tuesday’s Games

Okay at Braggs, ppd.

Keys at Gore, ppd.

Chouteau at Porter, ppd.

Warner at Stigler, ppd.

Miami at Ft. Gibson, ppd.

Catoosa at Hilldale, ppd

Muskogee at Sapulpa, ppd.

Inola at Tahlequah, ccd.

Stilwell at Wagoner, ppd, to Sat. 4:30

Webbers Falls at Canadian, ppd.





Basketball



NBA standings

EASTERN CONFERENCE

Atlantic Division

    W    L    Pct    GB

Toronto    33    26    .559    —

Brooklyn    29    29    .500    3 1/2

New York    21    40    .344    13

Boston    20    40    .333    13 1/2

Philadelphia    15    45    .250    18 1/2

Southeast Division

    W    L    Pct    GB

Miami    43    14    .754    —

Washington    31    29    .517    13 1/2

Charlotte    27    33    .450    17 1/2

Atlanta    26    32    .448    17 1/2

Orlando    19    43    .306    26 1/2

Central Division

    W    L    Pct    GB

Indiana    46    13    .780    —

Chicago    33    27    .550    13 1/2

Detroit    24    36    .400    22 1/2

Cleveland    24    37    .393    23

Milwaukee    12    47    .203    34

WESTERN CONFERENCE

Southwest Division

    W    L    Pct    GB

San Antonio    43    16    .729    —

Houston    40    19    .678    3

Dallas    36    25    .590    8

Memphis    34    25    .576    9

New Orleans    23    36    .390    20

Northwest Division

    W    L    Pct    GB

Oklahoma City    45    15    .750    —

Portland    41    19    .683    4

Minnesota    30    29    .508    14 1/2

Denver    25    34    .424    19 1/2

Utah    21    39    .350    24

Pacific Division

    W    L    Pct    GB

L.A. Clippers    41    20    .672    —

Golden State    36    24    .600    4 1/2

Phoenix    35    24    .593    5

L.A. Lakers    21    39    .350    19 1/2

Sacramento    20    39    .339    20

Monday’s Games

Memphis 110, Washington 104

Brooklyn 96, Chicago 80

Miami 124, Charlotte 107

Detroit 96, New York 85

Milwaukee 114, Utah 88

Minnesota 132, Denver 128

L.A. Lakers 107, Portland 106

New Orleans at Sacramento

Tuesday’s Games

Golden State at Indiana, 6 p.m.

San Antonio at Cleveland,6 p.m.

Miami at Houston, 7 p.m.

Philadelphia at Oklahoma City, 7 p.m.

L.A. Clippers at Phoenix, 8 p.m.

New Orleans at L.A. Lakers, 9:30 p.m.



NBA D League

Central Division

    W    L    Pct    GB

Rio Grande     25    11    .694    —

Iowa    21    13    .618    3

Sioux Falls    22    15    .595    3 1/2

Tulsa    18    20    .474    8

Texas    17    22    .436    9 1/2

Austin    14    23    .378    11 1/2

West Division

    W    L    Pct    GB

Reno    20    13    .606    —

Los Angeles    21    15    .583     1/2

Santa Cruz    21    15    .583     1/2

Idaho    20    17    .541    2

Bakersfield    13    22    .371    8

East Division

    W    L    Pct    GB

Fort Wayne    23    14    .622    —

Canton    23    15    .605     1/2

Maine    16    21    .432    7

Springfield    16    22    .421    7 1/2

Erie    12    26    .316    11 1/2

Delaware    11    28    .282    13

Sunday’s Games

Tulsa 128, Rio Grande Valley 120

Springfield 110, Canton 97

Maine 113, Austin 104

Bakersfield 119, Delaware 113

Monday’s Games

Erie 122, Springfield 119

Delaware at Los Angeles

Reno 115, Santa Cruz 97

Tuesday’s Games

Santa Cruz at Reno, 9 p.m.



Top 25 glance

Monday

MEN

14. North Carolina (23-7) beat Notre Dame 63-61.

WOMEN

1. UConn (31-0) beat No. 3 Louisville 68-48.  

3. Louisville (28-3) lost to No. 1 UConn 68-48.  

24. Rutgers (21-8) lost to South Florida 60-51.  



Area college

TOURNAMENTS

MIAA tourney

Tuesday’s Games

MEN

Game 1 — #9 Northeastern State at #8 Washburn, 7 p.m.

Game 2 — #12 Missouri Western #5 Central Oklahoma, 7 p.m.

Game 3 — #11 Lindenwood at #6 Nebraska-Kearney, 7 p.m.

Game 4 —  #10 Southwest Baptist at #7 Emporia State,  7 p.m.

Friday’s Games

Game 5 — #1 C. Missouri vs. Washburn-NSU winner, noon

Game 6 — UCO-Mo. Western vs. #4 Fort Hays St., 2:15 p.m.

Game 7 — Emporia-SW Baptist vs. #2 NW Missouri, 6 p.m.

Game 8 — #3 Missouri Southern vs. Kearney-Lindenwood winner, 8:15 p.m.

Saturday’s Games

Game 9 — Winners 5 and 6, 6 p.m.

Game 10 — Winners 7 and 8, 8:15 p.m.

Sunday’s Game

Championship, Saturday’s winners, 3:30 p.m.



WOMEN

Monday’s Games

#9 Northeastern State 47, #8 Northwest Missouri 42  

#5 Fort Hays State 88, #12 Nebraska-Kearney 68.

#11 Southwest Baptist 85, #6 Washburn 73

#10 Central Oklahoma 85, #7 Lindenwood 79

At Municipal Auditorium, Kansas City, Mo.

Thursday’s Games

Game 5 — #1 C. Missouri vs, NSU, noon

Game 6 — #4 Missouri Southern vs. Fort Hays St., 2:15 p.m.

Game 7 — $2 Emporia St. vs. UCO, 6 p.m.

Game 8 — #3 Pittsburg St. vs. SW Baptist, 8:15 p.m.

Saturday’s Games

Game 9 — Winners 5 and 6, noon

Game 10 — Winners 7 and 8, 2:15 p.m.

Sunday’s Game

Championship, Saturday’s winners, 1 p.m.



NJCAA Region II

MEN

Tuesday’s Games

Game 1 — Seminole at Murray St., 7 p.m.

Game 2 — Eastern at Ark. Baptist, 7 p.m.

Game 3 — NOC Tonkawa at Carl Albert, 7 p.m.

At St. Gregory’s University, Shawnee

Thursday’s Games

Game 4 — Connors vs. Seminole-Murray winner, 1 p.m.   

Game 5 —Western vs. NEO, 3 p.m.

Game 6 —Redlands vs. Eastern-Arkansas Baptist winner, 6 p.m.

Game 7 — NOC Enid  vs. NOC Tonkawa -Carl Albert, 8 p.m.

Friday’s Games

Game 8— Winners 4 and 5,  6 p.m.

Game 9 — Winners 6 and 7, 8 p.m.

Saturday’s Game

Game 10 — Championship, winners 8 and 9, 4 p.m.

WOMEN

Tuesday’s Games

Game 1 — Connors St. at Redlands, 7 p.m.

Game 2 — Arkansas Baptist at Carl Albert, 7 p.m.

Game 3 — Western St. at Seminole St., 7 p.m.

At. St. Gregory’s University, Shawnee

Wednesday’s Games

Game 4 — Murrray State vs. NOC Enid, 1 p.m.

Game 5 — NEO vs. Redlands-Connors winner, 3 p.m.

Game 6 — NOC Tonkawa vs. Carl Albert-Ark. Baptist winner, 6 p.m.

Game 7 — Eastern vs. Seminole-Western winner, 8 p.m.

Friday’s Games

Game 8— Winners 4 and 5,  1 p.m.

Game 9 — Winners 6 and 7, 3 p.m.

Saturday’s Game

Game 10 — Championship, winners 8 and 9, 2 p.m.



RRAC Tournament

at East Texas Baptist University

Marshall, Texas

MEN

Tuesday’s Game

Game 1 — #5 Langston at #4 Wiley, 7 p.m.

 Wednesday’s Game

Game 2 — #6 Bacone at #3 Our Lady of the Lake, 7 p.m.

(Game moved to Wednesday due to weather and travel conditions.)

 Semfinals

Friday’s Games

Game 3 —#1 LSU Shreveport vs. lowest remaining seed .

Game 4 — #2 St. Thomas vs. highest remaining seed

Games at 3 p.m. and 8 p.m., to be determined

Saturday’s Game

Game 5— Championship, Friday’s winners,  4:30 p.m.

WOMEN

Wednesday’s Games

Game 1 — #6  LSU Shreveport at # 3 Langston, 6 p.m.

Game 2 — #5  Huston-Tillotson at # 4 Jarvis Christian, 7 p.m.

Semfinals

Friday’s Games

Game 3 — #1 Our Lady of the Lake vs. lowest remaining seed, 1 p.m.

Game 4 — #2 Wiley vs. highest remaining seed, 6 p.m.

 Championship Game

Saturday’s Game

Game 5— Championship, Friday’s winners,  4:30 p.m.



Prep schedule

Class 6A East Area

BOYS

Friday’s Games

At Tulsa Rogers

Tulsa Washington vs. Bixby, 6:30 p.m.

Muskogee vs. Putnam City North, 8 p.m.

Saturday’s Game

At Tulsa Webster

Wash-Bixby loser vs. Muskogee-PCN winner, 6:30 p.m.

GIRLS

Thursday’s Games

At Sapulpa

Muskogee vs. Putnam City North, 6:30 p.m.

Edmond Memorial vs. Bartlesville, 8 p.m.

Saturday’s Games

At Catoosa

Muskogee-PCN loser vs. Ed.Memorial-Bartlesville winner, 1:30 p.m.



Class 4A Area IV

At Wilburton

BOYS

Thursday’s Games

Ada vs. Poteau, 3 p.m.

Broken Bow vs. Central, 8 p.m.

Friday’s Games

Thursday’s winners, 3 p.m.

Fort Gibson vs. Victory Christian, 8 p.m.

Saturday’s Games

Consolation final, 8 p.m.

GIRLS

Thursday’s Games

Victory Christian vs. Hilldale, 1:30 p.m.

Poteau vs. McLoud, 6:30 p.m.

Friday’s Games

Thursday’s winners, 1:30 p.m.

Fort Gibson vs. Ada, 6:30 p.m.

Saturday’s Games

Consolation final, 6:30 p.m.



Class 3A Area IV

At Checotah

BOYS

Thursday’s Games

Eufaula vs. Sulphur, 3 p.m.

Antlers vs. Metro Christian, 8 p.m.

Friday’s Games

Thursday’s winners, 3 p.m.

Sequoyah vs. Verdigris, 8 p.m.

Saturday’s Game

Consolation final, 8 p.m.

GIRLS

Thursday’s Games

Vian vs. Wilburton, 1:30 p.m.  

Metro Christian vs. Holdenville, 6:30 p.m.

Friday’s Games

Thursday’s winners, 1:30 p.m.

Sequoyah vs. Verdigris, 6:30 p.m.

Saturday’s Game

Consolation final, 6:30 p.m.



Hockey



NHL standings

EASTERN CONFERENCE

Atlantic Division

    GP    W    L    OT    Pts    GF    GA

Boston    60    38    17    5    81    188    137

Montreal    62    34    21    7    75    159    152

Tampa Bay    61    34    22    5    73    177    156

Toronto    63    32    23    8    72    186    193

Detroit    60    28    20    12    68    159    165

Ottawa    61    27    23    11    65    174    199

Florida    61    23    31    7    53    151    197

Buffalo    61    18    35    8    44    124    183

Metropolitan Division

    GP    W    L    OT    Pts    GF    GA

Pittsburgh    60    40    16    4    84    192    149

Philadelphia    62    32    24    6    70    174    180

N.Y. Rangers    62    33    26    3    69    162    157

Washington    62    29    23    10    68    184    186

Columbus    61    31    25    5    67    180    170

New Jersey    62    26    23    13    65    148    153

Carolina    61    26    26    9    61    151    173

N.Y. Islanders    63    23    32    8    54    173    215

WESTERN CONFERENCE

Central Division

    GP    W    L    OT    Pts    GF    GA

St. Louis    60    40    14    6    86    200    139

Chicago    62    36    12    14    86    213    166

Colorado    61    39    17    5    83    188    164

Minnesota    62    34    21    7    75    153    150

Dallas    61    29    22    10    68    173    171

Winnipeg    62    30    26    6    66    174    178

Nashville    61    26    25    10    62    150    185

Pacific Division

    GP    W    L    OT    Pts    GF    GA

Anaheim    62    43    14    5    91    202    150

San Jose    62    39    17    6    84    188    151

Los Angeles    62    34    22    6    74    150    133

Vancouver    63    28    25    10    66    150    166

Phoenix    61    27    23    11    65    169    180

Calgary    61    23    31    7    53    141    185

Edmonton    62    20    34    8    48    154    204

NOTE: Two points for a win, one point for overtime loss.

Monday’s Games

Columbus 2, Toronto 1

Dallas 3, Buffalo 2

Minnesota 3, Calgary 2

Montreal at Los Angeles  

Tuesday’s Games

Florida at Boston, 6 p.m.

Detroit at New Jersey, 6 p.m.

Dallas at Columbus, 6 p.m.

Colorado at Chicago, 7 p.m.

Tampa Bay at St. Louis, 7 p.m.

Pittsburgh at Nashville, 7 p.m.

N.Y. Islanders at Winnipeg,7 p.m.

Vancouver at Phoenix, 8 p.m.

Ottawa at Edmonton, 8:30 p.m.

Carolina at San Jose,  9:30 p.m.





CHL standings

    GP    W    L    OL    Pts    GF    GA

Missouri    53    35    16    2    72    189    150

Allen    53    31    18    4    66    194    172

Denver    53    28    15    10    66    168    157

Rapid City    53    32    20    1    65    173    150

Brampton    55    29    21    5    63    177    185

Tulsa    55    29    23    3    61    193    179

Quad City    51    26    17    8    60    170    153

Arizona    55    25    24    6    56    155    174

Wichita    54    23    27    4    50    159    174

St. Charles    54    10    38    6    26    131    215

NOTE: Two points are awarded for a win, one point for an overtime or shootout loss. Overtime or shootout losses are only denoted in the OL column, not the loss column.

Saturday’s Games

Allen 6, Arizona 4

Missouri 4, Wichita 3

Brampton 6, Quad City 5

Tulsa 4, St. Charles 2

Denver 3, Rapid City 0

Sunday’s Games

Denver 7, Rapid City 1

Arizona 3, Wichita 1

Tuesday’s Game

Wichita at Rapid City, 8:05 p.m.



Soccer



Prep glance

Tuesday’s Games

Ft. Gibson at Oologah, 5 p.m./7 p.m.

Westville at Hilldale, ppd.

Keys at Victory Christian, ppd.

Summit Christian at Porter,  ppd.

Wagoner (boys) at Miami, ppd.



Softball



College glance

Tuesday’s Games

La. Tech at Oklahoma, ppd.

Connors at Wilburton, ppd.



Prep glance

Tuesday’s Games

Muskogee at Locust Grove, ccd.



Transactions



BASEBALL

American League

TEXAS RANGERS — Claimed INF Andy Parrino off waivers from Oakland. Placed LHP Derek Holland on the 60-day DL.

National League

CHICAGO CUBS — Agreed to terms with RHP Jake Arrieta, RHP Dallas Beeler, RHP Alberto Cabrera, RHP Justin Grimm, RHP Blake Parker, RHP Neil Ramirez, RHP Hector Rondon, RHP Arodys Vizcaino, LHP Zac Rosscup, LHP Chris Rusin, C Welington Castillo, INF Arismendy Alcantara, INF Mike Olt, INF Christian Villanueva INF Logan Watkins, OF Brett Jackson, OF Junior Lake, OF Matt Szczur and OF Josh Vitters on one-year contracts.

NEW YORK METS — Agreed to terms with RHP Victor Black, OF Andrew Brown, C Juan Centeno, C Travis d’Arnaud, RHP Jacob deGrom, OF Matt den Dekker, LHP Josh Edgin, RHP Jeurys Familia, INF Wilmer Flores, RHP Gonzalez Germen, RHP Erik Goeddel, RHP Matt Harvey, OF Juan Lagares, INF Zach Lutz, LHP Steven Matz, RHP Jenrry Mejia, OF Kirk Nieuwenhuis, OF Cesar Puello, C Anthony Recker, RHP Ryan Reid, LHP Scott Rice, INF Josh Satin, RHP Carlos Torres, INF Wilfredo Tovar, RHP Jeff Walters and RHP Zack Wheeler on one-year contracts.

SAN DIEGO PADRES — Agreed to terms with RHP Jesse Hahn, RHP Casey Kelly, RHP Donn Roach, RHP Keyvius Sampson, RHP Burch Smith, RHP Dale Thayer, RHP Nick Vincent RHP Joe Wieland, LHP Robbie Erlin, LHP Juan Oramas, LHP Patrick Schuster LHP Alex Torres, C Yasmani Grandal, C Rene Rivera, INF Yonder Alonso, INF Alexi Amarista, INF Jedd Gyorko, INF Ryan Jackson INF Tommy Medica, OF Yeison Asencio, OF Reymond Fuentes and OF Rymer Liriano on one-year contracts.

BASKETBALL

National Basketball Association

HOUSTON ROCKETS — Recalled G Troy Daniels from Rio Grande Valley (NBADL).

FOOTBALL

National Football League

BUFFALO BILLS — Released LB Willie Jefferson.

CLEVELAND BROWNS — Designated C Alex Mack as the transition player for 2014.

MIAMI DOLPHINS — Signed CB Brent Grimes to a four-year contract.

PHILADELPHIA EAGLES — Signed DL Cedric Thornton to a one-year contract.

PITTSBURGH STEELERS — Designated LB Jason Worilds as the transition player for 2014.

TENNESSEE TITANS — Agreed to terms with S Bernard Pollard on a multiyear contract.

WASHINGTON REDSKINS — Placed the franchise tag on LB Brian Orakpo.

On TV

Baseball

MAJOR LEAGUE  

2 p.m., FS1 — Preseason, Texas vs. L.A. Angels, at Tempe, Ariz.



Basketball

7 p.m., FSO — Phildelphia at Oklahoma City

MEN’S COLLEGE  

5:30 p.m., ESPNEWS — UCF at Temple

6 p.m., ESPN — Michigan at Illinois

6 p.m., ESPN2 — Iowa St. at Baylor

6 p.m., ESPNU — Florida at South Carolina

6 p.m., FS1 — Creighton at Georgetown

7:30 p.m., ESPNEWS — USF at Houston

8 p.m., ESPN — Alabama at Kentucky

8 p.m., ESPNU — Florida St. at Boston College

8 p.m., FS1 — Marquette at Providence

10 p.m., FS1 — Arizona St. at Oregon

Hockey

NHL

6 p.m., FSO Plus — Dallas at Columbus

7 p.m., NBCSN — Tampa Bay at St. Louis