MuskogeePhoenix.com, Muskogee, OK

March 9, 2014

Scoreboard, TV


Phoenix staff, wire reports

—  Baseball

Spring training

AMERICAN LEAGUE

    W    L    Pct

Cleveland    8    1    .889

Baltimore    7    2    .778

Seattle    8    3    .727

Tampa Bay    5    2    .714

New York    7    4    .636

Oakland    6    4    .600

Kansas City    5    4    .556

Minnesota    5    4    .556

Detroit    5    5    .500

Toronto    5    5    .500

Chicago    3    5    .375

Houston    3    6    .333

Los Angeles    3    6    .333

Texas    2    6    .250

Boston    2    7    .222

NATIONAL LEAGUE

    W    L    Pct

Pittsburgh    7    2    .778

Miami    6    2    .750

Washington    6    3    .667

San Francisco    6    4    .600

Milwaukee    6    5    .545

Arizona    7    6    .538

Los Angeles    4    4    .500

Colorado    5    6    .455

Chicago    4    6    .400

New York    3    5    .375

Cincinnati    4    8    .333

San Diego    3    6    .333

St. Louis    2    4    .333

Atlanta    2    8    .200

Philadelphia    2    8    .200

NOTE: Split-squad games count in the standings; games against non-major league teams do not.

Saturday’s Games

N.Y. Yankees 9, Houston (ss) 6

N.Y. Mets 3, Detroit 2

Pittsburgh 10, Tampa Bay 5

Washington (ss) 8, Atlanta (ss) 2

Philadelphia 11, Houston (ss) 3

Toronto 4, Minnesota 3

Atlanta (ss) 6, Miami 6, tie

Baltimore (ss) 7, Boston (ss) 3

St. Louis 4, Washington (ss) 4, tie, 10 innings

San Diego 4, Cleveland 4, tie, 10 innings

Arizona (ss) 5, L.A. Angels 2

Texas 5, L.A. Dodgers (ss) 5, tie

Chicago Cubs 9, Cincinnati 0

Seattle (ss) 18, San Francisco 3

Arizona (ss) 6, Chicago White Sox 4

Milwaukee 7, Kansas City 6

Colorado 5, Oakland 4

Baltimore (ss) 13, Boston (ss) 2

Seattle (ss) vs. L.A. Dodgers (ss) at Glendale, Ariz.

Sunday’s Games

Tampa Bay vs. N.Y. Yankees at Tampa, Fla., 12:05 p.m.

Philadelphia vs. Minnesota at Fort Myers, Fla., 12:05 p.m.

Toronto vs. Houston at Kissimmee, Fla., 12:05 p.m.

Boston vs. Pittsburgh (ss) at Bradenton, Fla., 12:05 p.m.

Pittsburgh (ss) vs. Baltimore at Sarasota, Fla., 1205 p.m.

Detroit vs. Miami at Jupiter, Fla., 12:05 p.m.

St. Louis vs. Washington at Viera, Fla., 12:05 p.m.

Atlanta vs. N.Y. Mets at Port St. Lucie, Fla., 12:10 p.m.

Chicago White Sox vs. Oakland at Phoenix, 3:05 p.m.

Milwaukee (ss) vs. Cleveland at Goodyear, Ariz., 3:05 p.m.

Colorado vs. Kansas City at Surprise, Ariz., 3:05 p.m.

Milwaukee (ss) vs. Chicago Cubs at Mesa, Ariz., 3:05 p.m.

San Francisco vs. L.A. Dodgers at Glendale, Ariz., 3:05 p.m.

Cincinnati vs. L.A. Angels at Tempe, Ariz., 3:05 p.m.

Texas vs. Seattle at Peoria, Ariz., 3:05 p.m.

San Diego vs. Arizona at Scottsdale, Ariz., 3:10 p.m.





College glance

Saturday’s Games

Lindenwood at NSU (2),ppd.

Murray St. at Connors,  ppd.

San Diego at Oklahoma St.

Dallas Baptist 10, Oral Roberts 5

Arkansas vs. Tulane at Berkeley, Calif

Sunday’s Games

Lindenwood at NSU (2), noon

Rutgers at Oklahoma, noon

Maplewoods at Connors (2), 1 p.m.

San Diego at Oklahoma St., noon

Arkansas at California, 3 p.m.



Basketball



NBA standings

EASTERN CONFERENCE

Atlantic Division

    W    L    Pct    GB

Toronto    34    26    .567    —

Brooklyn    30    30    .500    4

New York    24    40    .375    12

Boston    21    41    .339    14

Philadelphia    15    47    .242    20

Southeast Division

    W    L    Pct    GB

Miami    43    16    .729    —

Washington    33    29    .532    11 1/2

Charlotte    29    34    .460    16

Atlanta    26    35    .426    18

Orlando    19    45    .297    26 1/2

Central Division

    W    L    Pct    GB

x-Indiana    46    16    .742    —

Chicago    34    28    .548    12

Detroit    24    38    .387    22

Cleveland    24    40    .375    23

Milwaukee    12    50    .194    34

WESTERN CONFERENCE

Southwest Division

    W    L    Pct    GB

San Antonio    46    16    .742    —

Houston    43    19    .694    3

Dallas    37    26    .587    9 1/2

Memphis    36    26    .581    10

New Orleans    25    37    .403    21

Northwest Division

    W    L    Pct    GB

Oklahoma City    46    16    .742    —

Portland    42    20    .677    4

Minnesota    31    30    .508    14 1/2

Denver    27    34    .443    18 1/2

Utah    22    41    .349    24 1/2

Pacific Division

    W    L    Pct    GB

L.A. Clippers    44    20    .688    —

Golden State    39    24    .619    4 1/2

Phoenix    36    25    .590    6 1/2

Sacramento    22    40    .355    21

L.A. Lakers    21    42    .333    22 1/2

x-clinched playoff spot

Friday’s Games

Memphis 85, Chicago 77

Toronto 99, Sacramento 87

Charlotte 101, Cleveland 92

Boston 91, Brooklyn 84

New York 108, Utah 81

Minnesota 114, Detroit 101

New Orleans 112, Milwaukee 104

Dallas 103, Portland 98

Denver 134, L.A. Lakers 126

Houston 112, Indiana 86

Golden State 111, Atlanta 97

Saturday’s Games

Utah 104, Philadelphia 92

New York 107, Cleveland 97

Memphis 111, Charlotte 89

San Antonio 121, Orlando 112

Washington 114, Milwaukee 107

L.A. Clippers 109, Atlanta 108

Sunday’s Games

Miami at Chicago, noon

Oklahoma City at L.A. Lakers, 2:30 p.m.

Denver at New Orleans, 5 p.m.

Sacramento at Brooklyn, 5 p.m.

Detroit at Boston, 5 p.m.

Toronto at Minnesota,6 p.m.

Portland at Houston, 6 p.m.

Indiana at Dallas, 6:30 p.m.

Phoenix at Golden State, 9 p.m.

 



NBA D League

Central Division

    W    L    Pct    GB

Rio Grande    26    12    .684    —

Sioux Falls    23    16    .590    3 1/2

Iowa    21    15    .583    4

Texas    20    22    .476    8

Tulsa    18    22    .450    9

Austin    15    24    .385    11 1/2

West Division

    W    L    Pct    GB

Reno    23    14    .622    —

Los Angeles    22    15    .595    1

Santa Cruz    23    17    .575    1 1/2

Idaho    21    18    .538    3

Bakersfield    14    24    .368    9 1/2

East Division

    W    L    Pct    GB

Fort Wayne    24    14    .632    —

Canton    24    15    .615     1/2

Maine    16    22    .421    8

Springfield    16    23    .410    8 1/2

Erie    13    26    .333    11 1/2

Delaware    11    31    .262    15

Friday’s Games

Sioux Falls 127, Rio Grande Valley 119

Austin 131, Iowa 98

Reno 112, Idaho 86

Santa Cruz 116, Delaware 95

Saturday’s Games

Canton 118, Springfield 110

Texas 98, Tulsa 96

Idaho 119, Reno 101

Santa Cruz 98, Bakersfield 92

Sunday’s Games

Fort Wayne at Maine, noon

Springfield at Erie, `p.m.

Sioux Falls at Canton, 1 p.m.

Rio Grande Valley at Iowa, 4 p.m.





AP Top 25

MEN

1. Florida (29-2) beat No. 25 Kentucky 84-65.  

2. Wichita State (33-0) beat Missouri State 67-42.  

3. Arizona (28-3) lost to Oregon 64-57.  

4. Duke (24-7) beat No. 14 North Carolina 93-81.  

5. Virginia (25-5) did not play.  

6. Villanova (28-3) beat Georgetown 77-59.

7. Syracuse (26-4) at Florida State.  

8. Kansas (23-8) lost to West Virginia 92-86.  

9. Wisconsin (25-5) did not play.  

10. San Diego State (27-3) beat No. 21 New Mexico 51-48.  

11. Louisville (26-5) beat No. 19 UConn 81-48.  

12. Michigan (23-7) beat Indiana 84-80.

13. Creighton (24-6) beat Providence 88-73.  

14. North Carolina (23-8) lost to No. 4 Duke 93-81.  

15. Cincinnati (26-5) beat Rutgers 70-66.  

16. Iowa State (23-7) beat Oklahoma State 85-81, OT.  

17. Saint Louis (25-5) did not play.  

18. SMU (23-8) lost to No. 20 Memphis 67-58.  

19. UConn (24-7) lost to No. 11 Louisville 81-48.  

20. Memphis (23-8) beat No. 18 SMU 67-58.  

21. New Mexico (24-6) lost to No. 10 San Diego State 51-48.  

22. Michigan State (23-7) did not play.  

23. Oklahoma (23-8) beat TCU 97-67.

24. Iowa (20-11) lost to Illinois 66-63.  

25. Kentucky (22-9) lost to No. 1 Florida 84-65.  

WOMEN

1. UConn (32-0) beat Cincinnati 72-42.  

2. Notre Dame (31-0) beat No. 14 N.C. State 83-48.

3. Louisville (29-3) beat Houston 88-43.  

4. Stanford (28-3) lost to Southern Cal 72-68.  

5. South Carolina (27-4) lost to No. 12 Kentucky 68-58.  

6. Tennessee (25-5) beat No. 15 Texas A&M 86-77.

7. West Virginia (28-3) beat TCU 67-59.  

8. Maryland (24-6) did not play

9. Baylor (27-4) beat Kansas 81-47.  

10. Duke (27-5) beat No. 13 North Carolina 66-61.  

11. Penn State (22-7) did not play.  

12. Kentucky (24-7) beat No. 5 South Carolina 68-58.  

13. North Carolina (24-9) lost to No. 10 Duke 66-61.  

14. N.C. State (25-7) lost to No. 2 Notre Dame 83-48.  

15. Texas A&M (24-8) lost to No. 6 Tennessee 86-77.  

16. Nebraska (24-6) beat No. 19 Michigan State 86-58.  .

17. Purdue (21-8) did not play. Next: TBA.

18. Oklahoma State (23-7) beat Iowa State 67-57.  

19. Michigan State (22-9) lost to No. 16 Nebraska 86-58.  

20. California (21-9) did not play.  

21. Gonzaga (27-4) did not play.

22. Middle Tennessee (26-4) did not play

23. Iowa (26-7) beat Ohio State 77-73.   

24. Rutgers (22-8) beat SMU 68-49.  

25. DePaul (24-6) did not play.  



Area colleges

REGULAR SEASON

Saturday’s Games

Men

Northwestern St. 88, Oral Roberts 82

Iowa State 85, Oklahoma State 81, OT.

Oklahoma 97, TCU 67

Alabama 83, Arkansas 58

Women

Northwestern St. 71, Oral Roberts 49



TOURNAMENTS

Big 12 Women’s Tournament

Saturday’s Games

Oklahoma State 67, Iowa State 57

Baylor 81, Kansas 47

West Virginia 67, TCU 59

Texas 82, Oklahoma 72

Sunday’s Games

Oklahoma State vs. Baylor, 2 p.m.

West Virginia vs. Texas,  4:30 p.m.

Championship

Monday’s Game

Semifinal winners, 8 p.m.





MIAA Tournament

MEN

Friday’s Games

#9 Northeastern State 84, #1 Central Missouri 82   

#5 Central Oklahoma 83, #4 Fort Hays State 68  

#2 Northwest Missouri 70, #7 Emporia State 67

#3 Missouri Southern 87, #6 Nebraska-Kearney 79    

Saturday’s Games

#5 Central Oklahoma 61, #9 Northeastern State #9

 #3 Missouri Southern 70, #2 Northwest Missouri 67

Sunday’s Games

 #3 Missouri Southern vs. #5 Central Oklahoma, 3:30 p.m.

WOMEN

Saturday’s Games

#2 Emporia State 90, #11 Southwest Baptist 69

#1 Central Missouri 71, #5 Fort Hays State 69     

Sunday’s Game

#1 Central Missouri vs. #2 Emporia State, 1 p.m.



Red River Conference

MEN

Friday’s Games

#4 Wiley 94,  #1 LSU Shreveport 87

#2 St. Thomas 74, Our Lady of Lake 64

Saturday’s Game

Championship

St. Thomas vs. Wiley, 4:30 p.m.

WOMEN

Friday’s Games

#5 Huston-Tillotson 70, #1 Our Lady of Lake 58

#3 Langston 92, #2 Wiley 85

Saturday’s Game

Championship

Huston-Tillotson 67, Langston 64



Region II NJCAA

At OBU, Shawnee

MEN

Friday’s Games

NEO 117, Connors 115,. 5 OT

Redlancs 82, NOC-Tonkawa 66

Saturday’s Game

Championship

NEO 91, Redlands 85

WOMEN

Friday’s Game

NOC-Enid 96, NEO 83

Eastern 75, Carl Albert 69

Saturday’s Game

Championship

Enid 89, Eastern 73



Prep state scores

Saturday’s Scores

By The Associated Press

BOYS BASKETBALL

Class 2A Area I

Consolation Final

Thomas Fay Custer 68, OKC Northeast 63

Class 2A Area II

Consolation Final

Pawnee 47, Kiefer 43

Class 2A Area IV

Consolation Final

Howe 57, Pocola 49

Class 3A Area I

Consolation Final

Oklahoma Centennial 40, Perkins-Tryon 37

Class 3A Area III

Consolation Final

Atoka 63, Hugo 37

Class 4A Area I

Consolation Final

McLain/TSST 72, Woodward 64 Class 4A Area II

Consolation Final

Stilwell 57, Harrah 51

Class 4A Area III

Consolation Final

Anadarko 51, Tuttle 47

Class 4A Area IV

Consolation Final

Victory Christian 40, Ada 38

Class 5A Area East

Consolation

Deer Creek 54, Durant 45

 Class 5A Area West

Consolation

McGuinness 42, Guthrie 29

Piedmont 77, MacArthur 70

Class 6A Area East

Consolation

Muskogee 49, Booker T. Washington 44

Owasso 59, Edmond Memorial 53 Class 6A Area West

Consolation

Eisenhower 75, Norman North 52

Mustang 61, Moore 49

Class A State Tournament

State Championship

Glencoe 57, Kiowa 39

Class B State Tournament

State Championship

Forgan 77, Lookeba-Sickles 69 GIRLS BASKETBALL

Class 2A Area I

Consolation Final

Hennessey 39, OKC Northeast 35 Class 2A Area II

Consolation Final

Tonkawa 51, Stroud 35

Class 2A Area III

Consolation Final

Latta 55, Rush Springs 40

Class 2A Area IV

Consolation Final

Dale 51, Ketchum 34

Class 3A Area I

Consolation Final

Alva 41, Tishomingo 24

Class 3A Area II

Consolation Final

Spiro 50, Kansas 47

Class 3A Area III

Consolation Final

Hugo 39, Davis 35

Class 3A Area IV

Consolation Final

Sequoyah Tahlequah 58, Vian 53, OT

Class 4A Area I

Consolation Final

Mount St. Mary 72, Woodward 25 Class 4A Area II

Consolation Final

Vinita 61, Inola 55

Class 4A Area III

Consolation Final

Anadarko 50, Cache 38

Class 4A Area IV

Consolation Final

Fort Gibson 42, Hilldale 27

Class 5A Area East

Consolation Final

Collinsville 52, Skiatook 47

Del City 67, Tulsa Edison 66

Class 5A Area West

Consolation Final

Chickasha 48, El Reno 42

Piedmont 68, MacArthur 55

Class 6A Area East

Consolation Final

Putnam North 46, Edmond Memorial 31

Sapulpa 47, Booker T. Washington 46

Class 6A Area West

Consolation Final

Midwest City 55, Southmoore 51

Norman North 54, Putnam City 50 Class A State Tournament

State Championship

Pond Creek-Hunter 32, Seiling 30 Class B State Tournament

State Championship

Okarche 66, Red Oak 41





Golf



PGA scores

Cadillac Championship

Saturday

At Trump National Doral (Blue Monster)

Doral, Fla.

Third Round leaders

Patrick Reed    68-75-69    —    212    -4

Jason Dufner    69-77-68    —    214    -2

Hunter Mahan    69-74-71    —    214    -2

Tiger Woods    76-73-66    —    215    -1

Jamie Donaldson    74-70-71    —    215    -1

Miguel A. Jimenez    70-77-69    —    216    E

Zach Johnson    70-75-71    —    216    E

Dustin Johnson    69-74-73    —    216    E

Jimmy Walker    73-77-67    —    217    +    1

Richard Sterne    74-73-70    —    217    +    1

Bubba Watson    73-72-72    —    217    +    1

Graeme McDowell    73-71-73    —    217    +    1

Matt Kuchar    69-74-74    —    217    +    1

Phil Mickelson    74-75-69    —    218    +    2

Branden Grace    75-74-69    —    218    +    2

Bill Haas    73-76-69    —    218    +    2

Ryan Moore    70-79-69    —    218    +    2

Nick Watney    72-75-71    —    218    +    2

Joost Luiten    76-72-71    —    219    +    3

Rory McIlroy    70-74-75    —    219    +    3



Hockey



NHL standings

EASTERN CONFERENCE

Atlantic Division

    GP    W    L    OT    Pts    GF    GA

Boston    63    41    17    5    87    199    141

Montreal    66    35    24    7    77    166    166

Toronto    65    34    23    8    76    193    198

Tampa Bay    64    34    24    6    74    183    167

Detroit    63    29    21    13    71    171    176

Ottawa    64    28    25    11    67    182    209

Florida    63    24    32    7    55    154    201

Buffalo    63    19    36    8    46    127    186

Metropolitan Division

    GP    W    L    OT    Pts    GF    GA

Pittsburgh    63    42    17    4    88    201    157

Philadelphia    64    33    24    7    73    183    188

N.Y. Rangers    64    34    26    4    72    168    162

Columbus    64    33    26    5    71    186    178

Washington    65    30    25    10    70    191    197

New Jersey    65    28    24    13    69    161    167

Carolina    64    27    28    9    63    160    184

N.Y. Islanders    66    24    33    9    57    181    224

WESTERN CONFERENCE

Central Division

    GP    W    L    OT    Pts    GF    GA

St. Louis    63    43    14    6    92    208    143

Chicago    64    37    13    14    88    221    171

Colorado    64    41    18    5    87    196    170

Minnesota    63    34    22    7    75    156    154

Dallas    64    31    23    10    72    185    179

Winnipeg    65    30    28    7    67    180    189

Nashville    64    26    28    10    62    152    191

Pacific Division

    GP    W    L    OT    Pts    GF    GA

Anaheim    64    43    14    7    93    207    157

San Jose    65    41    17    7    89    199    157

Los Angeles    64    36    22    6    78    155    135

Phoenix    64    29    24    11    69    177    185

Vancouver    66    29    27    10    68    153    174

Calgary    64    25    32    7    57    150    191

Edmonton    64    22    34    8    52    160    208

NOTE: Two points for a win, one point for overtime loss.

Friday’s Games

Pittsburgh 3, Anaheim 2, SO

N.Y. Rangers 4, Carolina 2

Detroit 7, New Jersey 4

Florida 2, Buffalo 0

Calgary 4, N.Y. Islanders 3

Saturday’s Games

Boston 4, Tampa Bay 3, SO

Ottawa 5, Winnipeg 3

St. Louis 2, Colorado 1

Toronto 4, Philadelphia 3, OT

New Jersey 5, Carolina 4

Washington 3, Phoenix 2

Columbus 1, Nashville 0

Dallas 4, Minnesota 3

Vancouver 2, Calgary 1

San Jose 4, Montreal 0

Sunday’s Games

Detroit at N.Y. Rangers, 11:30 a.m.

Boston at Florida, 4 p.m.

Chicago at Buffalo, 6:30 p.m.

St. Louis at Minnesota, 7 p.m.

Los Angeles at Edmonton, 7 p.m.



CHL standings

    GP    W    L    OL    Pts    GF    GA

Missouri    55    37    16    2    76    197    153

Rapid City    56    35    20    1    71    186    154

Denver    54    29    15    10    68    173    161

Allen    55    31    20    4    66    197    180

Brampton    56    29    21    6    64    181    190

Quad City    54    28    18    8    64    180    161

Tulsa    57    29    25    3    61    195    189

Arizona    58    26    26    6    58    165    183

Wichita    55    23    27    5    51    161    177

St. Charles    56    11    39    6    28    137    224

NOTE: Two points are awarded for a win, one point for an overtime or shootout loss. Overtime or shootout losses are only denoted in the OL column, not the loss column.

Friday’s Games

Denver 5, Brampton 4, SO

Missouri 3, Allen 1

Quad City 5, Arizona 3

Rapid City 5, Tulsa 2

Saturday’s Games

Quad City 3, Arizona 0

St. Charles 5, Allen 2

Rapid City 5, Tulsa 0

Sunday’s Games

Denver at Brampton, 1 p.m.

Allen at St. Charles, 4:05 p.m.

Rapid City at Wichita, 5:05 p.m.

 

Softball



College glance

Saturday’s Games

Tulsa at Oklahoma, ppd.

Missouri St. at Oklahoma St., ppd.

Drake vs. Oklahoma St., ppd.

Bacone 9, Sterling 7

Bacone 7, Bethel 6

Arkansas 20, Miss. Valley St. 4 Arkansas 4, Bradley 2

Sunday’s Games

Lincoln at Northeastern St. (2), 1 p.m.

Tulsa at Oklahoma, 1:30 p.m.

Missouri St. at Oklahoma St., (2) noon

Prep glance

Saturday’s Games

Muskogee at Union Tournament



Wrestling



Big 12 tourney

TEAM STANDINGS

1. Oklahoma State: 98.5

2. Oklahoma: 63.5

3. Iowa State: 45.5

4. West Virginia: 26



Final round results

125 Pounds

No. 1 Jarrod Patterson (OU) dec. No. 2 Eddie Klimara (OSU), 4-3

133 Pounds

No. 1 Jon Morrison (OSU) dec. No. 2 Cody Brewer (OU), 8-1

141 Pounds

No. 2 Anthony Collica (OSU) dec. No. 4 Gabe Moreno (ISU), 4-2

149 Pounds

No. 1 Kendric Maple (OU) dec. No. 2 Josh Kindig (OSU), 6-3

157 Pounds

No. 1 Alex Dieringer (OSU) dec. No. 2 Justin DeAngelis (OU), 8-3

165 Pounds

No. 1 Tyler Caldwell (OSU) dec. No. 2 Michael Moreno (ISU), 12-1

174 Pounds

No. 2 Chris Perry (OSU) dec. No. 1 Andrew Howe (OU), 3-2

184 Pounds

No. 3 Lelund Weatherspoon (ISU) dec. No. 1 Nolan Boyd (OSU), 4-3

197 Pounds

No. 1 Kyven Gadson (ISU) dec. No. 2 Travis Rutt (OU), 4-3 TB2

HWT

No. 1 Austin Marsden (OSU) dec. No. 2 A.J. Vizcarrondo (WVU), 5-2



Consolation round

125 Pounds

No. 4 Cory Stainbrook (WVU) dec. No. 3 Earl Hall (ISU), 5-4

133 Pounds

No. 3 Nathan Pennesi (WVU) fall No. 4 Shayden Terukina (ISU), 6:33

141 Pounds

No. 3 Nick Lester (OU) tech fall No. 1 Colin Johnston (WVU), 17-0

149 Pounds

No. 4 Mike Morales (WVU) dec. No. 3 Luke Goettl (ISU), 9-6

157 Pounds

No. 4 Tim Wheeling (WVU) dec. No. 3 John Nicholson (ISU), 6-4

165 Pounds

No. 3 Clark Glass (OU) dec. No. 4 Ross Renzi (WVU), 4-2

174 Pounds

No. 3 Tanner Weatherman (ISU) forfeit No. 4 Bubba Scheffel (WVU)

184 Pounds

No. 4 Mac Mancuso (WVU) dec. No. 2 Danny Chaid (OU), 8-2

197 Pounds

No. 3 Blake Rosholt (OSU) maj. dec. No. 4 Leo Trindade (WVU), 9-0

HWT

No. 3 Quean Smith (ISU) dec. No. 4 Ross Larson (Oklahoma) 9-6



Transactions



BASEBALL

National League

ST. LOUIS CARDINALS — Agreed to terms with INF Matt Carpenter on a six-year contract through the 2019 season.

BASKETBALL

National Basketball Association

NBA — Suspended Milwaukee G O.J. Mayo one game for forcibly striking New Orleans C Greg Stiemsma in the throat during a March 7 game.

MIAMI HEAT — Signed G DeAndre Liggins to a second 10-day contract.

SACRAMENTO KINGS — Signed G Orlando Johnson to a second 10-day contract.

WASHINGTON WIZARDS — Signed F Drew Gooden to a second 10-day contract.

FOOTBALL

National Football League

JACKSONVILLE JAGUARS — Agreed to terms with DT Red Bryant on a four-year contract.

NEW YORK JETS — Agreed to terms with TE Jeff Cumberland.

SAN DIEGO CHARGERS — Agreed to terms with S Darrell Stuckey on a four-year contract.

TAMPA BAY BUCCANEERS — Released G Davin Joseph.

eague

ST. LOUIS CARDINALS — Agreed to terms with INF Matt Carpenter on a six-year contract through the 2019 season.

BASKETBALL

National Basketball Association

NBA — Suspended Milwaukee G O.J. Mayo one game for forcibly striking New Orleans C Greg Stiemsma in the throat during a March 7 game.

MIAMI HEAT — Signed G DeAndre Liggins to a second 10-day contract.

SACRAMENTO KINGS — Signed G Orlando Johnson to a second 10-day contract.

WASHINGTON WIZARDS — Signed F Drew Gooden to a second 10-day contract.

FOOTBALL

National Football League

JACKSONVILLE JAGUARS — Agreed to terms with DT Red Bryant on a four-year contract.

NEW YORK JETS — Agreed to terms with TE Jeff Cumberland.

SAN DIEGO CHARGERS — Agreed to terms with S Darrell Stuckey on a four-year contract.

TAMPA BAY BUCCANEERS — Released G Davin Joseph.

ON TV

Auto racing

2 p.m., FOX — NASCAR, Sprint Cup, KOBALT 400, at Las Vegas



Baseball

1 p.m., FSO – Cal St. Fullerton at Baylor

1 p.m., FSO Plus – Michigan at TCU



Basketball

NBA

Noon, ABC — Miami at Chicago

2:30 p.m., ABC — Oklahoma City at L.A. Lakers

COLLEGE MEN

11 a.m., CBS — Virginia at Maryland

11 a.m., ESPN2 — Big South Conference, championship, teams TBD, at Myrtle Beach, S.C.

1 p.m., CBS — Missouri Valley Conference, championship, teams TBD, at St. Louis

1 p.m., ESPN2 — Atlantic Sun Conference, championship, teams and site TBD

1:30 p.m., NBCSN — Colonial Athletic Association, doubleheader, semifinals, teams TBD, at Baltimore

3:30 p.m., CBS — Michigan St. at Ohio St.

5 p.m., ESPNU — Boston College at NC State

COLLEGE WOMEN

Noon, ESPN — Big Ten Conference, championship, teams TBD, at Indianapolis

2 p.m., FS1 — Big 12 Conference, semifinal, teams TBD, at Oklahoma City

2:30 p.m., ESPN — Southeastern Conference, championship, teams TBD, at Duluth, Ga.

4:30 p.m., FS1 — Big 12 Conference, semifinal, teams TBD, at Oklahoma City

6 p.m., ESPN — Atlantic Coast Conference, championship, teams TBD, at Greensboro, N.C.

8 p.m., ESPN — Pacific-12 Conference, championship, teams TBD, at Seattle



Golf

5 a.m., TGC — Ladies European PGA Tour, Mission Hills World Championship, final round, at Haikou, China (same-day tape)

Noon, TGC — PGA Tour-WGC, Cadillac Championship, final round, at Doral, Fla.

2 p.m., NBC — PGA Tour-WGC, Cadillac Championship, final round, at Doral, Fla.

6:30 p.m., TGC — PGA Tour, Puerto Rico Open, final round, at Rio Grande, Puerto Rico (same-day tape)



Gymnastics

COLLEGE MEN

4 p.m., FSO – Nebraska at Oklahoma



Hockey

NHL

11 a.m., NBC — Detroit at N.Y. Rangers

6:30 p.m., NBCSN — Chicago at Buffalo



Olympics

WINTER PARALYMPICS

At Sochi, Russia

All events taped unless noted as Live

10 p.m., NBCSN — Events TBA

1 a.m., NBCSN — Alpine Skiing - Super-G (LIVE)



Softball

COLLEGE

11 a.m., FSO — UAB at East Carolina