MuskogeePhoenix.com, Muskogee, OK

August 18, 2013

Local auto racing results


At Outlaw Motorsports Park

Friday


Jr. Sprints: 1. Cole Roberts, Owasso. 2. Jake Nail, Muskogee. 3. Kale Drake, Collinsville. 4. Grady Mercer, Seminole. 5. Connor Lee, Sand Springs. 6. Treyton Genn, Ponca City. 7. Dylan Short, Owasso.

Restrictor: 1. Tristan Oakes, Sand Springs. 2. Kaylee Bryson, Muskogee. 3. Bailey Hughes, Tulsa. 4. Jaiden Hughes, Tulsa. 5. Colten Wheeler, Sapulpa. 6. Sawyer Guidry. 7. Alison Slaton, Edmond.

A-Class: 1. Frank Flud, Pryor. 2. Chad Bell, Muskogee. 3. Andrew Deal, Dewey. 4. Roy Maxwell, Tulsa. 5. Shane Weeks, Wagoner. 6. Austin Shores, Coalgate. 7. Nathan Weida, Owasso. 8. Jeff Thompson, Sapulpa. 9. Chad Wheeler, Muskogee. 10. Christina Cypert, Collinsville. 11. Lenny McCall, Owasso. 12. Ethan Wicker, Sand Springs.

Non-Wings: 1. Andrew Deal, Dewey. 2. Chris Cochran, Earlsboro. 3. Shawn Wicker, Sand Springs. 4. Roy Maxwell, Tulsa. 5. Grady Chandler, Edmond. 6. Hunter Fischer, Broken Arrow. 7. Charles Valenzuela, Broken Arrow. 8. Danny James, Sapulpa. 9. Jason Crane, Copan. 10. Jeff Thompson, Sapulpa. 11. Chris Ritch, Laysen. 12. Jamey Watkins, Bartlesville. 13. Tony Ogden, Sapulpa. 14. Lenny McCall, Owasso. 15. Cord Dodson, Cyril. 16. Jeffery Newell, Tulsa.

Sportsman: 1. Luke Tipton, Bixby. 2. Ryan Cody, Broken Arrow. 3. Brandon Henson, Tulsa. 4. Issac Barr, Broken Arrow. 5. John Stowe, Bixby.

Outlaw: 1. Grady Chandler, Edmond. 2. Frank Flud, Pryor. 3. Chad Bell, Muskogee. 4. Chad Wheeler, Muskogee. 5. Brian Nance, Moore. 6. Tucker Klaasmeyer, Pocola. 7. Justin Fletcher. 8. Shane Fletcher, Bixby. 9. Shawn Wicker, Sand Springs. 10. Steve Wicker, Sand Springs.



Saturday

Pure Stock: 1. Jeffrey Daniels, Hulbert. 2. Wesley Taylor, Eufaula. 3. Tyler Chambers, Welling. 4. Jesse Mulhauser, Chouteau. 5. Ken Hughey, Muskogee. 6. Anthony Shephard, Tulsa. 7. Robert Muhlhauser, Chouteau. 8. Mark Martin, Tahlequah. 9. Eddie Rich, Stilwell. 10. Jesse James, Chelsea. 11. Steve Lackey Jr., Coweta. 12. Torie Lammers, Fort Gibson. 13. Levi Sullins, Wainwright. 14. Dale Shelton, Chelsea. 15. Michael Foreman, Tahlequah. 16. Dusty Coles, Hulbert. 17. Heather Jackson, Muskogee. 18. Brian Jackson, Big Cabin. 19. Logan Miller, Muskogee. 20. Ryan Waltman, Fort Gibson. 21. Jeremy Lucas, Chelsea. 22. Dylan Cantwell, Salina. 23. Wayne Adams, Muskogee. 24. Bobby Humter, Haileyville. Chris Jenkins, DNS

IMCA Modifieds: 1. Danny Womack, Bixby. 2. Kreg Dobson, Hulbert. 3. Shannon Scott, Henryetta. 4. Ted Holt, Porter. 5. Van Gemmill, Ponca City. 6. Dalton Ragsdale, Muskogee. 7. Shannon Reheard, Muskogee. 8. Rodney Cantrell, Muskogee. 9. Logan Miller, Muskogee. 10. Ron Yates, Muskogee. 11. Nick Shenberger, Sharon. 12. Chuck Bumgarner, Muskogee. 13. Troy Gemmill, Ponca City. 14. Ryan LaCoe, Claremore. 15. Caleb Edwards, S.Coffeyville. 16. Daniel Tarkington, Checotah. 17. Jacob Campbell, Oktaha. 18. David LaCoe, Adair. 19. Robert LaRue, Oktaha. 20. Jeremy LaCoe, Adair. 21. Chris Nooner, McAlester. Mike Loftin, DNS

Grand Nationals-Pro Stock: 1. Nick Atherton, Bartlesville. 2. Jay Arnold, Haskell. 3. Mike Withrow, Muskogee. 4. Chance Asher, Muldrow. 5. Justin Tucker, Shawnee. 6. Harry Palmer, Muldrow. 7. Wendell Sharpton, Dewey. 8. Dan Leatherman, Muskogee. 9. Andy Stills, Muskogee. 10. Justin Green, Sapulpa. 11. Bobby Jack Potts, Hulbert. 12. David Whittle, Muskogee. 13. Johnny Reed Jr., Oklahoma City. 14. Kayden Menasco, McAlester. 15. Dale Richardson, Muskogee. 16. Dustin Boston, Muskogee.  

Sport Modified: 1. Travis Johnson, Enid.2. Carl Conley ll, Porter. 3. Caleb Edwards, S.Coffeyville. 4. Kreg Dobson, Hulbert. 5. Cleo Adams, Enid. 6. Tony Quinton, Tahlequah. 7. Tyler Chambers, Welling. 8. Brandon Fields, Checotah. 9. Gary Dilbeck, Catoosa. 10. Stephens Grimes, Maud. 11. Kyle Slader, Muskogee. 12. Steve Little, Ada. 13. Daniel Tarkington, Checotah. Thomas Davenport, DNS

Factory Stock: 1. Kreg Dobson, Hulbert. 2. Dale Richardson, Muskogee. 3. Jarrett Arnold, Morris. 4. Jimmie Wright, Piedmont. 5. Junior Adams, Muskogee. 6. Steve Jennings, Coweta. 7. Frank Sexton, Stigler. 8. Jay Arnold, Haskell. 9. Cory Carter, Muskogee. 10. Clint Adams, Muskogee. 11. Kevin Flock, Muskogee. 12. Levi Kelley, Glenpool. Wyatt Rowland, DNS

Outlaw Modified: 1. Justin Rexwinkle, S.Coffeyville. 2. Kyle Ledford, Hackett, Ark. 3. Van Gemmill, Ponca City. 4. Dan Morris, Fort Gibson. 5. Randy Henson, Alma, Ark. 6. Colby Artherton, Bartlesville. 7. Thomas Tillman Jr., Wellston. 8. Andy Morris, Okay. 9. Gordon Goyer, Owasso. 10. Jay Reirson, Boonesville, Ark. 11. Jason Leatherman, Muskogee. 12. Brett Hansen, Muskogee. 13. Heath Weston, Muskogee. 14. Stan Reed Jr., Oklahoma City. 15. Darren Stephens, Haskell. 16. Dalton Clay, Muskogee. 17. Tate Cole, Fort Gibson. 18. Mykel Atkinson, Dewey.

Late Models: 1. Jason Sperry. 2. Colton Dunlap, Muskogee. 3. Jason Redman, Sapulpa. 4. Brandon Morton, Broken Arrow. 5. Jacob McGee. 6. Dillon Rupe, Broken Arrow. 7. Clay Julian, Ozark. 8. Charley Tuggle, Inola. 9. Brett Hansen, Muskogee. 10. David Young, Ocheleta. 11. Darrell Mooneyham, Varona, Mo. 12. Shannon Scott, Henryetta.