MuskogeePhoenix.com, Muskogee, OK

Sports

July 14, 2013

Outlaw Motorsports Park results

Friday’s results

Micro sprints


Junior Sprints: 1. Cole Roberts, Owasso. 2. Jake Nail, Muskogee. 3. Shawn Mahaffey, Tulsa. 4. Grady Mercer, Seminole. 5. Chris Wells, Bridge Creek. 6. Gavin Mullins, Ada. 7. Tyler Menasco, Eufaula. 8. Blake Battles, Collinsville. 9. Joey Gray, Tulsa.

A Class: 1. Grank Flud, Pryor. 2. Jordon Herrman, Owasso. 3. Tim Kent, Bristow. 4. Kris Carroll, Claremore. 5. Blake Dacus, Fletcher. 6. Chad Bell, Muskogee. 7. Charles McManus, Owasso. 8. Christian Kinnison, Mannsfield.  9. Christina Cypert, Collinsville. 10. Karley Kay Dobson, Hulbert. 11. Jeremy Lucito, Broken Arrow. 12. Mike Moschak, Muskogee 13. Curtis Jones, Jenks. 14. Shane Weeks, Wagoner. 15. Austin Shores, Coalgate.

Restrictor: 1. Joey Schmidt, Kellyville. 2. Bailey Hughes, Tulsa. 3. Kaylee Bryson, Muskogee. 4. Tristian Oakes. 5. Jaiden Hughes, Tulsa. 6. Kort Morgan, Muskogee. 7. Kelsey Gray, Tulsa. 8. Dylan Morgan, Muskogee.

Non-wing: 1. Tim Kent, Bristow. 2. Jarrett Crouch, Jay. 3. Harlan Hulsey, Owasso. 4. Blake Edwards, Claremore. 5. Dalton Conrad, Oktaha. 6. Ty Hulsey, Owasso. 7. Charles Valenzuela, Broken Arrow. 8. Austin Shores, Coalgate. 9. Tim Greene, Claremore. 10. Tim Stowe, Kellyville. 11. Jordon Herrman, Owasso. 12. Curtis Jones, Jenks. 13. Dillon Conrad, Oktaha. 14. Shane Weeks, Wagoner. 15. Charles McManus, Owasso.

Sportsman: 1. Brandon Henson, Tulsa. 2. Craig Carroll, Claremore. 3. Luke Tipton, Bixby. 4. Ryan Cody, Broken Arrow. 5. Jeromy Bowers, Tulsa. 6. Carl Lewis, Claremore. 7. John Stowe, Bixby.

Outlaw: 1. Blake Dacus, Fletcher. 2. Harlan Hulsey, Owasso. 3. Frank Flud, Pryor. 4. Kinzer Edwards, South Coffeyville. 5. Ty Hulsey, Owasso. 6. Brian Nance, Moore. 7. Shane Fletcher, Bixby. 8. Blake Edwards, Claremore.

Saturday’s results

Regular classes


Pure Stock: 1. Jeffrey Daniels, Hulbert. 2. Ken Hughey, Muskogee. 3. Tyler Chambers, Weiling. 4. Wesley Taylor, Eufaula. 5. Ryan Waltman, Fort Gibson. 6. Bobby Hunter, Haileyville. 7. Torie Lammers, Fort Gibson. 8. Dusty Coles, Hulbert. 9. Chad Jenkins, Hulbert. 10. Tristian Wilson, Okmulgee. DNS: Mark Martin, Tahlequah.

Factory Stock: 1. Justin Green, Sapulpa, 2. Kevin Flock, Muskogee. 3. Jarrett Arnold, Morris. 4. Joe Kelley, Porter. 5. Kaden Weaver, Muskogee. 6. Ryan Yates, Muskogee. 7. Junior Adams, Muskogee. 8. Mike Wiseman, Muskogee. 9. Steve Jennings, Coweta, 10. Ronny Gould, Calera. 11. Steve Karver, Henryetta. 12. Benjamin Moore, Muskogee. 13. Charles Saffell, Okay. 14. Wyatt Rowland, Fort Gibson.

Grand Nationals: 1. Chance Asher, Muldrow. 2. David Whittle, Muskogee. 3. Brian Parker, Owasso. 4. Nick Artherton, Bartlesville. 5. Dan Leatherman, Muskogee. 6. Mike Withrow, Muskogee. 7. Brian Wolfe, Cromwell. 8. Kyle Stevens, Tahlequah. 9. Jason Linzy, Collinsville. 10. Kayden Menasco, McAlester, 11. Robert Knowles, Talihina.

Sport Modified: 1. Caleb Edwards, South Coffeyville. 2. Tony Quinton, Tahlequah. 3. Tyler Chambers, Weiling. 4. Daniel Tarkington, Checotah. 5. Michael Shenberger, Woodward. 6. Gary Dilbeck, Catoosa. 7. Brandon Cross, Chandler. 8. Mike Owens, Wagoner. 9. James Gillian, Muskogee. DNS: Steve Robinson, Chandler and Brandon Fields, Checotah.

IMCA Modified: 1. Kreg Dobson, Hulbert. 2. Daniel Tarkington, Checotah. 3. Shannon Scott, Henryetta. 4. Shannon Reheard, Muskogee. 5. Danny Womack, Bixby. 6. Chuck Bumgarner, Muskogee. 7. Jeremy LaCoe, Adair. 8. Logan Miller, Muskogee. 9. Caleb Edwards, South Coffeyville. 10. Rodney Cantrell, Muskogee. 11. Ryan Franklin, Morris. 12. Chris Nooner, McAlester. 13. Ron Yates, Muskogee. 14. Jimmy Fleetwood, Okay. 15. Dale Carnell, Muskogee. 16. Nick Shenberger, Sharon. 17. Bret Sexton, Checotah. 18. Tyler Baird, Muskogee. DNS: Jacob Campbell, Oktaha.

Late Models: 1. Colton Dunlap, Muskogee. 2. Kyle Slader, Muskgoee. 3. Jason Sperry, Porter. 4. Ted Holt, Porter. 5. Dillon Rupe, Broken Arrow. 6. Blake Byrd, Muskogee.

Modified: 1. Johnny Bone Jr., Pea Ridge, Ark. 2. Andy Milliken, Fort Smith, Ark. 3. Colby Artheton, Bartlesville. 4. Tate Cole, Fort Gibson. 5. Brett Hansen, Muskogee. 6. Brian Williams, Fayetteville. 7. Chad Davis, Tulsa. 8. Dalton Clay, Muskogee. 9. Heath Weston, Muskogee. 10. Andy Morris, Okay. 11. Thomas Tillman, Wellston. 12. Jamie Hibbs, Choctaw. 13. Jason Leatherman, Muskogee. 14. Josh Griggs, Dewey. 15. Gordon Goyer, Owasso. 16. Mykel Atkinson, Dewey. 17. Devin Beach, Muskogee. 18. James Kelton, Muskogee. 19. Paul Cates, Spavinaw. 20. Justin Rexwinkle, South Coffeyville. DNS: Darren Stephens, Haskell.

1
Text Only
Sports