MuskogeePhoenix.com, Muskogee, OK

April 21, 2014

Scoreboard and today's TV schedule


Auto racing

Local results

OUTLAW MOTORSPORTS PARK

Saturday

OCRS series

1. Whit Gastineau, 2 Danny Smith, 3. Brian McClelland, 4. Andrew Deal, 5. Nigel Calvert.

Local points races

GRAND NATIONAL

1. David Whittle, 2. Dale Richardson, 3. Robert Knowles, 4. Kaden Weaver, 5. Jason Leatherman.

LATE MODEL

1. Dalton Ragsdale, 2. Dillon Rupe, 3. Sloppy Hog, 4. Jacob Magee, 5. Garrett Murrell.

MODIFIED

1. Brett Hansen, 2. Dalton Clay, 3. Thomas Tillman, 4. Johnny Bone Jr., 5. Andy Morris.

IMCA SPORT MOD

1. Kinzer Edwards, 2. Kyle Slader, 3. Shawn Jorski, 4. Dustin Buntin, 5. Curtis Allen.

IMCA STOCK

1. Matt Burnett, 2. Ronny Gould, 3. Rodney Cantrell, 4. Ryan Waltman, 5. Keith Heaslet.

IMCA MODS

1. Van Gemmill, 2. Shannon Reheard, 3. Danny Womack, 4. Dalton Clay, 5. Chuck Bumgarner.



POINTS LEADERS

GRAND NATIONAL

1. David Whittle, 2. Jason Leatherman, 3. Dan Leatherman, 4. Dale Richardson, 5. Robert Knowles.

LATE MODEL

1. Dalton Ragsdale, 2. Dillon Rupe, 3. Garrett Murrell, 4. Kinzer Edwards, 5. Jason Sperry.

MODIFIED

1. Dalton Clay, 2. Tate Cole, 3. Andy Morris, 4. Gary Andrews, 5. Heath Weston.

IMCA SPORT MOD

1. Kinzer Edwards, 2. Kyle Slader, 3. Frank Graven, 4. Chris Spencer, 5. Kayden Menasco.

IMCA STOCK

1. Matt Burnett, 2. Kevin Flock, 3. Ryan Waltman, 4. Keith Heaslet, 5. Phillip Branan.

IMCA MODS

1. Danny Womack, 2. Chuck Bumgarner, 3. Caleb Edwards, 4. Dalton Ragsdale, 5. Jeremy LaCoe.



Baseball

AL standings

East Division

    W    L    Pct    GB

New York    11    8    .579    —

Toronto    10    9    .526    1

Boston    9    10    .474    2

Tampa Bay    9    10    .474    2

Baltimore    8    9    .471    2

Central Division

    W    L    Pct    GB

Detroit    9    6    .600    —

Kansas City    9    8    .529    1

Minnesota    9    9    .500    1 1/2

Chicago    9    10    .474    2

Cleveland    8    10    .444    2 1/2

West Division

    W    L    Pct    GB

Oakland    13    5    .722    —

Texas    11    8    .579    2 1/2

Los Angeles    8    10    .444    5

Seattle    7    11    .389    6

Houston    5    14    .263    8 1/2

Saturday’s Games

Toronto 5, Cleveland 0

Detroit 5, L.A. Angels 2

Boston 4, Baltimore 2

Kansas City 5, Minnesota 4

Oakland 4, Houston 3

Tampa Bay 16, N.Y. Yankees 1

Miami 7, Seattle 0

Texas 6, Chicago White Sox 3

Sunday’s Games

Cleveland 6, Toronto 4

Detroit 2, L.A. Angels 1

Miami 3, Seattle 2

N.Y. Yankees 5, Tampa Bay 1, 12 innings

Minnesota 8, Kansas City 3

Chicago White Sox 16, Texas 2

Oakland 4, Houston 1

Boston 6, Baltimore 5

Monday’s Games

Baltimore (W.Chen 2-1) at Boston (Buchholz 0-1), 10:05 a.m.

Kansas City (Guthrie 2-0) at Cleveland (McAllister 2-0), 6:05 p.m.

L.A. Angels (Richards 2-0) at Washington (Roark 1-0), 6:05 p.m.

Chicago White Sox (Joh.Danks 1-0) at Detroit (A.Sanchez 0-1), 6:08 p.m.

Texas (Darvish 1-0) at Oakland (Straily 1-1), 9:05 p.m.

Houston (Keuchel 1-1) at Seattle (F.Hernandez 3-0), 9:10 p.m.



NL standings

East Division

    W    L    Pct    GB

Atlanta    12    6    .667    —

Washington    11    8    .579    1 1/2

New York    9    9    .500    3

Miami    9    10    .474    3 1/2

Philadelphia    8    10    .444    4

Central Division

    W    L    Pct    GB

Milwaukee    14    5    .737    —

St. Louis    11    8    .579    3

Cincinnati    8    10    .444    5 1/2

Pittsburgh    8    11    .421    6

Chicago    5    12    .294    8

West Division

    W    L    Pct    GB

Los Angeles    12    7    .632    —

San Francisco    11    8    .579    1

Colorado    10    10    .500    2 1/2

San Diego    9    10    .474    3

Arizona    5    16    .238    8

Saturday’s Games

St. Louis 4, Washington 3

Chicago Cubs 8, Cincinnati 4

Milwaukee 8, Pittsburgh 7

Atlanta 7, N.Y. Mets 5

Miami 7, Seattle 0

L.A. Dodgers 8, Arizona 6

Colorado 3, Philadelphia 1

San Diego 3, San Francisco 1

Sunday’s Games

N.Y. Mets 4, Atlanta 3, 14 innings

Miami 3, Seattle 2

Milwaukee 3, Pittsburgh 2, 14 innings

Washington 3, St. Louis 2

Cincinnati 8, Chicago Cubs 2

L.A. Dodgers 4, Arizona 1

Philadelphia 10, Colorado 9

San Francisco 4, San Diego 3

Monday’s Games

Cincinnati (Leake 2-1) at Pittsburgh (Liriano 0-3), 6:05 p.m.

L.A. Angels (Richards 2-0) at Washington (Roark 1-0), 6:05 p.m.

Miami (Koehler 2-1) at Atlanta (Teheran 2-1), 6:10 p.m.

St. Louis (Lyons 0-0) at N.Y. Mets (Mejia 2-0), 6:10 p.m.

Arizona (Arroyo 1-1) at Chicago Cubs (T.Wood 0-2), 7:05 p.m.

San Diego (Cashner 2-1) at Milwaukee (W.Peralta 2-0), 7:10 p.m.

San Francisco (Vogelsong 0-0) at Colorado (J.De La Rosa 0-3), 7:40 p.m.

Philadelphia (Cl.Lee 2-2) at L.A. Dodgers (Maholm 0-1), 9:10 p.m.



Texas League

North Division

    W    L    Pct.    GB

Springfield    8    8    .500    —

Arkansas    7    9    .438    1

Tulsa    7    9    .438    1

NW Arkansas    4    12    .250    4

South Division

    W    L    Pct.    GB

Frisco    11    5    .688    —

Midland    10    5    .667     1/2

Corpus Christi    9    7    .563    2

San Antonio    7    8    .467    3 1/2

Saturday’s Games

Springfield 6, Arkansas 1

San Antonio at Midland, ppd., rain

Frisco 6, Corpus Christi 0

Tulsa 9, Northwest Arkansas 3

Sunday’s Games

Midland 7, San Antonio 4, 12 innings

Corpus Christi 7, Frisco 5

Arkansas 11, Springfield 3

Monday’s Games

San Antonio at Frisco, 7:05 p.m.

Springfield at Northwest Arkansas, 7:05 p.m.

Tulsa at Arkansas, 7:10 p.m.

Midland at Corpus Christi, 7:10 p.m.



College glance

Sunday’s Games

Oklahoma State 6, Kansas 3

Arkansas 3, Vanderbilt 1

Monday’s Games

SW Christian at Bacone, 3 p.m.

Connors at Northern-Enid, 6:30 p.m.



Prep schedule

Monday’s Games

Porter at Hulbert (Makeup game)

Red Oak at Eufaula, 4 p.m.

Sequoyah at Oktaha, 4 p.m.

Haskell at Morris, 4 p.m.

Gore at Porum, 4 p.m.

Vian at Stigler, 4 p.m.

Chouteau-Mazie at Keys, 4:30 p.m.

Webbers Falls at Panola, 4:30 p.m.

Okmulgee at Checotah, 4:30 p.m.

Warner at Beggs, 4:30 p.m.

Fort Gibson at Sallisaw, 4:30 p.m.

Tahlequah at Grove, 5 p.m.

Wagoner at Oologah, 5 p.m.

Owasso at Muskogee, 7 p.m.



Basketball

NBA playoffs

FIRST ROUND

Sunday’s Games

San Antonio 90, Dallas 85, Dallas leads series 1-0

Miami 99, Charlotte 88, Miami leads series 1-0

Washington 102, Chicago 93, Washington leads series 1-0

Portland at Houston

Monday’s Games

Memphis at Oklahoma City, 7 p.m., Oklahoma City leads series 1-0 (FSO, TNT)

Golden State at L.A. Clippers, 9:30 p.m., Golden State leads series 1-0 (TNT)



NBA D-League

SEMIFINALS

(Best-of-3; x-if necessary)

Rio Grande 1, Santa Cruz 1

Thursday: Santa Cruz 135, Rio Grande Valley 104

Saturday: Rio Grande Valley 136, San Jose 113

Monday: San Jose at Rio Grande Valley, 7 p.m.



Bowling

Local results

GREEN COUNTRY LANES

Muskogee

Men’s 225: Ron Allen 237; Josh Bigelow 231; Doyle Burroughs 245; Jerry Campbell 232-225-236-237-225; Jessie Clark Jr. 235; John Cosby 249-240-245; Wade Cothrum 235; Gerald Crane 235; Dillon Michael 239-231; Shannon Dillon 243-247; Bubba Ellington 233; Erv Floyd 226-226; Chandler Foltz 227; Gary Hake 231-234; Mike Hebb 225; Fred Hughes 225; Danny Johnson 233; Mike Johnson 233-227-227; Earl Jones 237; Jim Lang 236; Tom Mann 227; Blake Moore 234; TJ Neuzil 245; Chip O’Dell 237; Thomas Patterson 228; Tim Sands 228-244; Tommy Schiller 226-226; Robert Stewart 231-231; Brooks Tolbert 227; David Vanderford 227; Jayden Warner 242; Richard Yadon 239

Men’s 250: Billy Barney 257; Jessie Clark Jr. 256; Wade Cothrum 257; Gerald Crane 265; Michael Dillon 267; Tom Hebb 255-268; Mike Johnson 268; Earl Jones 267-263; Blake Moore 263; Tim Sands 266; Dan Tabor Jr. 251; Jayden Warner 256; Troy Whitney 268; Richard Yadon 265

Men’s 275: Erv Floyd 290; Earl Jones 277; Doug Pingleton 278

Men’s 600: Billy Barney 608; Travis Conrad 635; John Cosby 620; Gerald Crane 616-627; Curtis Daniels 609; Erv Floyd 646; Gary Hake 620-638; Marcus Haworth 608; Mike Hebb 610; Ric Hodges 608; Fred Hughes 615-644; Mike Johnson 632; Brian Kuykendall 615; Connie Marshall 622; Chip O’Dell 625-641; Tommy Schiller 621; Emmett Sharp 623; Robert Stewart 638; Richard Yadon 644

Men’s 650: Billy Barney 684; Doyle Burroughs 675; Jerry Campbell 693-650; Wade Cothrum 685; Michael Dillon 668; Shannon Dillon 694; Erv Floyd 668; Danny Johnson 671; Earl Jones 693; Blake Moore 668; Thomas Patterson 650; Dan Tabor Jr. 655; David Vanderford 651; Jayden Warner 655-659; Troy Whitney 668; Richard Yadon 651

Men’s 700: Jessie Clark Jr. 707; John Cosby 734; Michael Dillon 728; Tom Hebb 704; Mike Johnson 711; Earl Jones 745; Doug Pingelton 715; Tim Sands 738

Women’s 200: Teresa Burroughs 203; Linda Cantwell 205-200; Millie Cook 209; Marilyn Cosby 203; Maria Ellington 201; Sandy Floyd 204-212-202; Beth Gulley 211; Jo Jackson 201; Margie Llewellyn 203; Pam Marshall 211-215-210-215-203-213;  Amy McKinney 200-212-202-218; Toni Monroe 201; Charla Scott 213; Judy Scott 203; Michelle Stewart 213-202-208-202; Sue Tabor 223; Ann Vandenburg 204; Charlotte Weiss 211

Women’s 225: Sandy Floyd 226; Pam Marshall 248; Amy McKinney 225; Helen Puffer 245; Charla Scott 227; Michelle Stewart 242-247

Women’s 250: Amy McKinney 268; Charla Scott 256

Women’s 500: Krystal Ashwood 507; Margie Bryson 508-516; Teresa Burroughs 514; Marie Coe 543-511-539; Melinda Harris 507; Jo Jackson 516; Margie Llewellyn 521; Annette Mann 529; Sheila Martin 502; Sharon McDonough 515; Toni Monroe 514; Mindi Morgan 510; Cindy Owen 513; Carol Pingleton 538; Helen Puffer 531; Sue Tabor 527-534; Elaine Turner 518; Ann Vandenburg 505

Women’s 550: Teresa Burroughs 561; Linda Cantwell 577; Marilyn Cosby 592; Tina Crane 555; Sandy Floyd 594-584; Beth Gulley 568; Jackie Hinds 558; Judy Scott 555

Women’s 600: Pam Marshall 624-645; Amy McKinney 645; Charla Scott 604-620

Women’s 650: Amy McKinney 680

Women’s 700: Michelle Stewart 702



Golf

PGA scores

RBC Heritage

Sunday

At Harbour Town Golf Links

Hilton Head, S.C.

Final

Matt Kuchar    66-73-70-64    —    273    -11

Luke Donald    70-69-66-69    —    274    -10

John Huh    71-68-68-68    —    275    -9

Ben Martin    69-68-71-67    —    275    -9

Scott Brown    70-69-71-67    —    277    -7

Brian Stuard    69-72-68-68    —    277    -7

Jim Furyk    71-66-71-70    —    278    -6

Brian Harman    69-71-69-69    —    278    -6

Russell Knox    69-72-68-70    —    279    -5

William McGirt    66-76-71-66    —    279    -5

Rory Sabbatini    69-72-70-68    —    279    -5



Champions scores

Greater Gwinnett

Sunday

At TPC Sugarloaf

Duluth, Ga.

Final

Miguel A. Jimenez    65-70-67    —    202    -14

Bernhard Langer    68-68-68    —    204    -12

Jay Haas    71-68-67    —    206    -10

Fred Couples    69-68-70    —    207    -9

David Frost    72-68-69    —    209    -7

Steve Pate    68-71-70    —    209    -7

Duffy Waldorf    71-68-70    —    209    -7

Chien Soon Lu    71-68-71    —    210    -6

Colin Montgomerie    70-72-68    —    210    -6

Kenny Perry    68-71-71    —    210    -6

Willie Wood    74-70-66    —    210    -6



Prep schedule

Monday

BOYS

Hilldale at Poteau (Wolf Ridge)

Muskogee at Union Open

GIRLS

Muskogee at Stillwater (Lakeside)



Hockey

NHL playoffs

Saturday’s Games

St. Louis 4, Chicago 3, OT, St. Louis leads series 2-0

Columbus 4, Pittsburgh 3, 2OT, series tied 1-1

Colorado 4, Minnesota 2, Colorado leads series 2-0

Sunday’s Games

Philadelphia 4, N.Y. Rangers 2, series tied 1-1

Boston 4, Detroit 1, series tied 1-1

Montreal 3, Tampa Bay 2, Montreal leads series 3-0

Los Angeles at San Jose

Monday’s Games

Pittsburgh at Columbus, 6 p.m.

Colorado at Minnesota, 6 p.m.

St. Louis at Chicago, 7:30 p.m.

Anaheim at Dallas, 8:30 p.m., Anaheim leads series 2-0



CHL glance

Semifinals

(Best-of-7)

Saturday’s Game

Arizona 4, Denver 3, series tied 1-1

Sunday’s Game

Allen 2, Quad City 0, series tied 1-1

Monday’s Games

No games scheduled



Softball

College glance

Sunday’s Game

Arkansas 8, Kentucky 0

Monday’s Games

Connors at Carl Albert (2), 2 p.m.



Prep schedule

Monday’s Games

Warner at Hulbert , 4:30 p.m.

Panama at Gore, 4:30 p.m.

Porum at Braggs, 4:30 p.m.

Locust Grove at Fort Gibson, 5 p.m.

Berryhill at Tahlequah, 5 p.m.



Today's TV schedule

Baseball

MAJOR LEAGUE

10 a.m., MLB — Baltimore at Boston

6 p.m., FSO Plus – St. Louis at N.Y. Mets

6 p.m., ESPN — Cincinnati at Pittsburgh

9 p.m., FSO Plus – Texas at Oakland (Joined in progress)

COLLEGE

6 p.m., ESPNU — Notre Dame at Miami



Basketball

NBA

7 p.m., FSO, TNT — Playoffs, first round, game 2, Memphis at Oklahoma City

9:30 p.m., TNT — Playoffs, first round, game 2, Golden State at L.A. Clippers



Hockey

NHL

6 p.m., NBCSN — Playoffs, conference quarterfinals, game 3, Pittsburgh at Columbus

8:30 p.m., NBCSN — Playoffs, conference quarterfinals, game 3, Anaheim at Dallas



Soccer

1:55 p.m., NBCSN — Premier League, West Bromwich at Manchester City