MuskogeePhoenix.com, Muskogee, OK

Sports

February 15, 2013

Prep basketball playoff roundup: Midway girls move into regional finals

(Continued)

Districts begin; MHS wraps regulars

District playoffs in classes 2A through 4A begin tonight and extend into Saturday.

Tonight, Wagoner is at Muldrow and Checotah at Locust Grove in 4A districts, with Haskell going to Sequoyah in 3A. In 2A, Okay plays Foyil in 2A districts at Keifer, Warner goes against Summit Christian at Tulsa Rogers, Porter and Crowder play at Preston and Oktaha hosts Gore-Quinton tonight, awaiting the winners on Saturday.

Also among Saturday’s action, Hilldale, with the surprise team of the season thus far in the Lady Hornets, go to Inola and Fort Gibson travels to Jay.

Muskogee finishes the regular season at Union tonight. 6A and 5A do not have districts and begin regionals next week.

The full schedule follows:

Friday’s Games

Regular season

Muskogee at Union, 6/7:30 p.m.

Claremore at Tahlequah, 6:30/8 p.m.

Class A&B Regionals

Porum vs. Weleetka (girls), 6:30 p.m. at Moss

Webbers vs. Moss (boys), 3 p.m. at Moss

Districts

Class 4A (girls/boys)

Wagoner at Muldrow, 6:30/8 p.m.

Checotah at Locust Grove, 6:30/8 p.m.

Class 3A (girls/boys)

Haskell at Sequoyah, 6:30/8 p.m.

Class 2A (girls/boys)

Area III  District 7 at Kiefer (girls/boys)

Okay vs. Foyil, 6:30/8 p.m.

Area III District 8 at Tulsa Rogers

Warner vs. Summit Christian. 6:30/8 p.m.

Area IV District 2 at Oktaha (girls/boys)

Gore vs. Quinton, 6:30/8 p.m.

Area IV District 5 at Preston

Porter vs. Crowder, 6:30/8 p.m.

Saturday’s Games

Districts

Class 4A (girls/boys)

Hilldale at Inola, 6:30/8 p.m.

Fort Gibson at Jay, 6:30/ 8 p.m.

Class 3A (girls/boys)

Salina at Keys, 6:30/8 p.m.

Stigler at Eufaula, 6:30/8 p.m.

Vian at Westville, 6:30/8 p.m.

Class 2A

Area III District 3 at Liberty

Liberty-Mounds winner vs. Hulbert (girls), 6:30 p.m.

Liberty-Mounds winner vs. Hulbert (boys), 8 p.m.

Area III District 7 at Kiefer

Okay-Foyil winner vs. Kiefer (girls), 6:30 p.m.

Okay-Foyil winner vs. Kiefer (boys), 8 p.m.

Area III District 8 at Tulsa Rogers

Warner-Summit Christian winner vs. Tulsa Rogers (girls), 6:30 p.m.

Warner-Summit Christian winner vs. Tulsa Rogers (boys), 8 p.m.

Area IV District 2 at Oktaha

Oktaha vs. Quinton-Gore winner (girls), 6:30 p.m.

Oktaha vs. Quinton-Gore winner (boys), 8 p.m.

Area IV District 5 at Preston

Porter-Crowder winner vs. Preston (girls), 6:30 p.m.

Porter-Crowder winner vs. Preston (boys), 8 p.m.

Text Only
Sports