MuskogeePhoenix.com, Muskogee, OK

July 21, 2013

Outlaw Motorsports Park results


Phoenix Staff Reports

Friday

Micro Sprints


Junior Sprints: 1. Grady Mercer, Seminole. 2. Jake Nail, Muskogee. 3. Cole Roberts, Owasso. 4. Gavin Mullins, Ada. 5. Holly Hollan, Broken Arrow.

Restrictor: 1. Jaiden Hughes, Tulsa. 2. Bailey Hughes, Tulsa. 3. Kaylee Bryson, Muskogee. 4. Taylor Garrison, Sand Springs. 5. Jessica Wehkamp, Ingalls. 6. Jance Wehkamp, Ingalls. 7. Haley Hollan, Broken Arrow. 8. Dylan Morgan, Muskogee. 9. Kort Morgan, Muskogee.

A-Class: 1. Frank Flud, Pryor. 2. Karley Dobson, Hulbert. 3. Chad Bell, Muskogee. 4. Kris Carroll, Claremore. 5. Christian Cypert, Collinsville. 6. Mike Moschak, Muskogee. 7. Nathan Weida, Owasso. 8. Abner Miller, Muskogee.

Non-Wing: 1. Hunter Fischer, Broken Arrow. 2. Tim Greene, Claremore. 3. DIllon Conrad, Oktaha. 4. Dalton Conrad, Oktaha.

Sportsman: Craig Carroll, Claremore. 2. Brandon Henson, Tulsa. 3. Taylor Garrison, Sand Springs. 4. Jeremy Garrison, Sand Springs. 5. Bailey Hughes, Tulsa.

Outlaw: 1. Frank Flud, Pryor. 2. Karley Dobson, Hulbert. 3. Kris Carroll, Claremore. 4. Chad Bell, Muskogee. 5. Frank Taft, Collinsville.



Saturday

Regular Classes


Pure Stock: 1. Brett Testerman, Miami. 2. Tyler Chambers, Welling. 3. Bobby Hunter, Haileyville. 4. Ryan Waltman, Fort Gibson. 5. TImothy Plott, Miami. 6. Tristan Wilson, Okmulgee. 7. Torie Lammers, Fort Gibson. 8. Dennis Anderson, Porter. 9. Anthony Shepherd, Tulsa. 10. Wesley Taylor, Eufaula. 11. Jeffrey Daniels, Hulbert.

Factory Stock: 1. Kreg Dobson, Hulbert. 2. Jay Arnold, Haskell. 3. Justin Green, Sapulpa. 4. Kevin Flock, Muskogee. 5. Dale Richardson, Muskogee. 6. Ronny Gould, Calera. 7. Charles Saffell, Okay. 8. Junior Adams, Muskogee. 9. Joe Kelley, Porter. 10. Jarrett Arnold, Morris. 11. Wayne Morris, iami. 12. Jimmie Wright, Piedmont. 13. Ryan Yates, Muskogee. 14. Ryann Blue, Checotah. 15. Cory Carter, Muskogee. 16. Roy Long, Stilwell. DNS: Clint Adams, Muskogee; Tyler Baird, Muskogee; Wyatt Rowland, Muskogee; Benjamin Moore, Muskogee.

Grand National/Pro Stock: 1. Nick Atherton, Bartlesville. 2. Jay Arnold, Haskell. 3. David Whittle, Muskogee. 4. Brian Wofle, Cromwell. 5. Mike Withrow, Muskogee. 6. Dan Leatherman, Muskogee. 7. Bud Longpine, Drummond. 8. Roy Long, Stilwell. 9. Chance Asher, Muldrow. 10. Kayden Menasco, McAlester.

Sport Modified: 1. Travis Johnson, Enid. 2. Frank Graven, Cushing. 3. Steve Little, Ada. 4. Chris Wilhite, Meeker. 5. Tim Ford, Enid. 6. Kyle Choate, Ponca City. 7. Derick King, Drummond. 8. Matthew Thulin, Miami. 9. Tony Quinton, Tahlequah. 10. Tyler Chambers, Welling. 11. Gary Dilbeck, Catoosa. 12. Jarod Nickell, Choctaw. 13. Chris Wilhite Jr., Meeker. 14. Daniel Tarkington, Checotah. 15. Mike Owens, Wagoner. DNS: James Gillian, Muskogee; Caleb Edwards, South Coffeyville.

IMCA Modified: 1. Kreg Dobson, Hulbert. 2. Caleb Edwards, South Coffeyville. 3. Shannon Reheard, Muskogee. 4. Daniel Tarkington, Checotah. 5. Chris Nooner, McAlester. 6. Logan Miller, Muskogee. 7. Rodney Cantrell, Muskogee. 8. Ron Yates, Muskogee. 9. Bret Sexton, Checotah. 10. Danny Womack, Bixby. 11. Ryan Franklin, Morris. 12. Don Johnson, Muskogee. 13. David LaCoe, Adair. 14. Shannon Scott, Henryetta. 15. Jacob Campbell, Oktaha. 16. Dale Carnell, Muskogee. 17. Chuck Bumgarner, Muskogee. DNS: Dalton Ragsdale, Muskogee. Mike Loftin, Muskogee.

Late Models: 1. Jason Sperry, Porter. 2. Colton Dunlap, Muskogee. 3. Kyle Slader, Muskogee. 4. Clay Julian, Ozark, Ark. 5. Ray Peacock, Alma, Ark. 6. Colt Goodman, Chandler. 7. Eric Brill, Choctaw. 8. Terry Stauffer, Bethany. 9. Mike Dunigan, Poteau. 10. Shannon Scott, Henryetta.

Outlaw Modified: 1. Colby Atherton, Bartlesville. 2. Joe Adams, Enid. 3. Dalton Clay, Muskogee. 4. Heath Weston, Muskogee. 5. Brett Hansen, Muskogee. 6. Andy Morris, Okay. 7. Darin Busch, Enid. 8. Chad Davis, Tulsa. 9. Darren Stephens, Haskell. 10. Mykel Atkison, Dewey. 11. Jason Leatherman,  Muskogee. 12. Burt Taylor, Muskogee. 13. Andy Milliken, Fort Smith, Ark. DNS: Devin Beach, Muskogee.