MuskogeePhoenix.com, Muskogee, OK

May 1, 2013

Scoreboard, schedules


BASEBALL

College glance

Wednesday’s Games

None scheduled

Thursday’s Games

Connors at Arkansas Baptist



Prep glance

REGIONALS

Thursday’s Games

Class 6A at Union

G1: Sapulpa vs. Broken Arrow, 11 a.m.

G2: Union vs. Muskogee, 1 p.m.

G3: Winners 1 and 2, 3 p.m.

G4: Losers 1 and 2, 5 p.m.

Class 5A at Tulsa Memorial

G1: Hale vs. Coweta, 11 a.m.

G2: Tulsa Memorial vs. Tahlequah, 1 p.m.

G3: Winners 1 and 2, 3 p.m.

G4: Losers 1 and 2, 5 p.m.

Class 4A at Fort Gibson

G1: Berryhill vs. Fort Gibson, 11 a.m.

G2: Stilwell vs. Hilldale, 1 p.m.

G3: Winners 1 and 2, 3 p.m.

G4: Losers 1 and 2, 5 p.m.

Class 3A at Vian

G1: Vian vs. Kansas, 11 a.m.

G2: Sequoyah vs. Morris, 1 p.m.

G3: Winners 1 and 2, 3 p.m.

G4: Losers 1 and 2, 5 p.m.

Class 3A at Spiro

G1: Spiro vs. Eufaula, 11 a.m.

G2: Stigler vs. Hartshorne, 1 p.m.

G3: Winners 1 and 2, 3 p.m.

G4: Losers 1 and 2, 5 p.m.

Class 2A at Crowder

G1: Tushka vs. Crowder, 11 a.m.

G2: Talihina vs. Oktaha, 1 p.m.

G3: Winners 1 and 2, 3 p.m.

G4: Losers 1 and 2, 5 p.m.

Class 2A at Caney Valley

G1: Okla. Union vs. Caney Valley, 11 a.m.

G2: Warner vs. Fairland, 1 p.m.

G3: Winners 1 and 2, 3 p.m.

G4: Losers 1 and 2, 5 p.m.

SOFTBALL

College glance

Tulsa 8, Missouri State 0

MIAA Tournament

at Blue Valley Rec. Complex, Overland Park, Mo.

Thursday’s Games

Ppd. to Friday

Friday’s Games

G1: #1 UCO vs. #8 NW Missouri, 2 p.m.

G2: #4 Emporia St. vs. #5 NSU, 2 p.m.

G3: #3 Mo. Western vs. #6 Truman, 2 p.m.

G4: #2 Fort Hays St. vs. #7 Pitt St., 2 p.m.

G5: Losers 1 and 2, 4 p.m.

G6: Losers 3 and 4, 4 p.m.

G7: Winners 1 and 2, 4 p.m.

G8: Winners 4 and 5, 8 p.m.

Revised: Saturday’s Games

G9: Winner 6 vs. Loser 7, 11 a.m.

G10: Winner 5 vs. Loser 8, 11 a.m.

G11: Winner 10 vs. Winner 9, 1 p.m.

G12: Winner 7 vs. Winner 8, 3 p.m.

G13: Winner 11 vs. Loser 12, 5 p.m.

Revised: Sunday’s Games

G14: Winner 12 vs. Winner 13, 9 a.m.

G15: Winner 14 vs. Loser 14, 11 a.m.



RRAC Tournament

at Oran Good Park,

Farmers Branch, Texas

Thursday’s Games

G1: #4 Southwest vs. #5 Langston, 12:30 p.m.

G2: #3 Bacone vs. #4 Huston-Tillotson, 10 a.m.

G3: #1 Northwood vs. Winner G1, 6 p.m.

G4: #2 Texas Wesleyan vs. Winner G2, 3 p.m.

 

Prep glance

Class 6A

Quarterfinals

Union 10, Muskogee 8

Broken Arrow 5, Tahlequah 3

Westmoore 5, Southmoore 3

Moore 15, Jenks 9

Semifinals

Union 12, Westmoore 5

Broken Arrow 4, Moore 3

Championship

Union 16, Broken Arrow 6

Class 5A

Quarterfinals

Cache 6, Sequoyah 5

Henryetta 12, Valliant 8

Purcell 16, Bethel 6

Semifinals

Cache 6, Purcell 5

Henryetta 8, Berryhill 3

Championship

Cache 13, Henryetta 1

Class 4A

Quarterfinals

Dale 13, Latta 6

Davis 10, Liberty 0

Tushka 14, Mangum 1

Washington 15, Chisholm 5

Semifinals

Tushka 5, Washington 2

Dale 19, Davis 6

Championship

Tushka 12, Dale 10

Championship

Tushka 12, Dale 10